I. Kobachidzė, praėjusią savaitę įsiutinęs protestuotojus paskelbdamas, kad jo vyriausybė iki 2028 metų atidės derybas dėl stojimo į ES, taip pat užsiminė, kad imsis bausmių valstybės tarnautojams, jei šie dalyvaus protestuose.
Tūkstančiai demonstrantų pirmadienį išėjo į gatves prieš valdančiąją partiją „Sakartvelo svajonė“ ir penktą naktį iš eilės protestavo, o antradienį planuojama surengti naujas demonstracijas.
Protestuotojai kaltina vyriausybę, kad ši grąžino Tbilisį į Maskvos orbitą ir išdavė Juodosios jūros šalies siekį tapti ES nare, kuris yra įtvirtintas jos konstitucijoje ir kuriam pritaria apie 80 proc. gyventojų.
Po ginčytinų spalio mėnesio rinkimų, kuriuos proeuropietiška prezidentė Salomė Zurabišvili bei opozicija laiko suklastotais ir reikalauja surengti iš naujo, Sakartvelą apėmė politinė sumaištis.
Antradienį konstitucinis teismas atmetė S. Zurabišvili ir opozicinių partijų pareiškimą su reikalavimu panaikinti rinkimų rezultatus.
Vienas iš pagrindinių protestuotojų reikalavimų buvo pakartotiniai rinkimai.
S. Zurabišvili, kuri palaiko protestus ir kurią „Sakartvelo svajonė“ bando nušalinti nuo pareigų, dar nereagavo į teismo sprendimą atmesti skundą.
Šis pranešimas pasirodė netrukus po to, kai I. Kobachidzė, atmetęs galimybę derėtis su opozicija, pažadėjo nubausti savo oponentus.
„Opozicijos politikai, kurie pastarosiomis dienomis organizavo smurtą slėpdamiesi savo kabinetuose, neišvengs atsakomybės“, – sakė jis spaudos konferencijoje.
Valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ atsisako trauktis, nors tarptautinė kritika dėl to, kaip šalyje susidorojama su protestais, vis stiprėja, o kelios Vakarų šalys teigia, kad Tbilisis panaudojo pernelyg didelę jėgą.
Kremliaus stilius
46 metų I. Kobachidzė pagrasino nubausti prie protestų prisijungusius valstybės tarnautojus po to, kai keli ambasadoriai ir užsienio reikalų ministro pavaduotojas atsistatydino dėl demonstracijų malšinimo ir jo sprendimo sustabdyti derybas su ES.
„Savaiminio apsivalymo procesas viešajame sektoriuje labai įdomus. Atidžiai stebime visų veiksmus, ir jie neliks be atsako“, – sakė jis.
Vartodamas Kremliaus stilių primenančius žodžius, I. Kobachidzė užsiminė, kad protesto judėjimas „finansuojamas iš užsienio“.
Jis taip pat išskyrė nevyriausybines organizacijas, kurias valdžios institucijos smarkiai užsipuolė per represyvią priešrinkiminę kampaniją, ir pagrasino, kad jos „neišvengs atsakomybės, kaip numatyta įstatymuose“.
Anksčiau šiais metais Tbilisis priėmė rusiško stiliaus teisės aktus, kuriais siekiama apriboti nevyriausybinių organizacijų veiklą, taip pat priemones, kuriomis, ES teigimu, ribojamos LGBTQ asmenų teisės. Priėmus šiuos įstatymus, JAV įvedė sankcijas Sakartvelo pareigūnams.
Tačiau I. Kobachidzė sakė, kad jo vyriausybė tikisi, jog „JAV požiūris į mus pasikeis po sausio 20 dienos“, t. y. kai pareigas pradės eiti Donaldas Trumpas, kuris kritikavo federalinę paramą lyties keitimui.
„Žinia aiški“
I. Kobachidzės grasinimai opozicijai nuskambėjo, kai vis daugiau Vakarų lyderių kritikuoja Tbilisio policijos reakciją į protestus.
NATO vadovas Markas Rutte antradienį griežtai kritikavo padėtį Sakartvele ir įvardijo ją kaip „keliančią didelį susirūpinimą“, taip pat „nedviprasmiškai“ pasmerkė pranešimus apie smurtą.
Daugiausia jauni protestuotojai kaltina „Sakartvelo svajonę“ veikiant pagal Rusijos nurodymus ir baiminasi, kad buvusi sovietinė respublika vėl atsidurs Rusijos įtakoje.
„Mes norime laisvės ir nenorime atsidurti Rusijoje“, – AFP sakė 21 metų protestuotojas Nika Maghradzė.
Sakartvelo sveikatos apsaugos ministerija anksčiau pranešė, kad per paskutinį protestą pirmadienio vakarą buvo sužeisti 26 žmonės – 23 protestuotojai ir trys teisėsaugos pareigūnai.
Prezidentė S. Zurabišvili protestus apibūdino kaip kartvelų „sukilimą prieš Rusijos marionetinį režimą“.
„Žinia aiški: grąžinkite man mano balsą! Grąžinkite man mano europinę ateitį!“, – pirmadienį socialinėje žiniasklaidoje pareiškė ji.
Kai kurie protestuotojai deda viltis į 72 metų prezidentę. „Ji yra vienintelis mūsų šansas“, – pirmadienį agentūrai AFP sakė 43 metų demonstrantė Mariam.
(be temos)