Gyventojų pasididžiavimas Pietų Afrikos Respublikoje vyksiančiomis pasaulio futbolo pirmenybėmis nublanksta prieš šalies skurdą ir korupciją.
Klausimas be atsakymo
Birželį Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) prasidės svarbiausia futbolo fiesta – pasaulio čempionatas. Nors šalies šiaurėje įsikūrusiame Nelspruto mieste bus sužaistos tik ketverios pirmenybių rungtynės, specialiai joms buvo pastatytas 137 mln. JAV dolerių (350 mln. litų) kainavęs stadionas.
Aštuoniolika stadiono ovalą įrėminusių bokštų šauna į dangų tarsi oranžinės žirafos. Sutemus "žirafų" akys ima skleisti kerinčią šviesą.
Šalia stadiono gyvenantys žmonės, neslepiantys pasididžiavimo dėl jų miestą aplankysiančio čempionato, kartu tyliai klausia: kaip valdžia galėjo surasti pinigų 46 tūkst. vietų arenai, kai daugelis jų vis dar semia vandenį iš purvinų balų ir gyvena be elektros ar tualetų?
Prabanga ir skurdas
Pirmenybės turi padėti PAR prisistatyti planetai iš pačios geriausios pusės. Moderni, turtinga tauta, svetingai sutinkanti užsienio verslininkus ir turistus – apie tokį įvaizdį galvoja PAR pareigūnai.
Čempionatas pirmą kartą vyks Afrikos žemyne, todėl dar buvęs PAR prezidentas Thabo Mbeki pabrėžė, kad žinia apie pirmenybes turi sukelti "pasitikėjimo jausmą nuo Keiptauno iki Kairo".
PAR, rengdamasi futbolo šventei, jau išleido 6 mlrd. JAV dolerių (15,5 mlrd. litų) stadionams, keliams, oro uostams ir kitiems naujiems infrastruktūros projektams. Bet Nelsprutas yra gyvas PAR klestinčios korupcijos ir siaubingos nelygybės, kai kurių ekonomikos specialistų vadinamos didžiausia pasaulyje, simbolis.
Simonas Magagula gyvena kukliame iš dumblo suręstame namelyje, kurį pasiekti galima tik purvinu vieškeliu, kiekvienąsyk palijus išvagojamu didžiulių duobių. Nuo S.Magagulos namų durų iki naujojo stadiono – vos keli žingsniai.
"Tik turtuoliai, kurių kišenės ir taip pilnos, uždirbs iš viso šito", – sakė Nelspruto gyventojas – ne tiek pasipiktinęs, kiek nuvargęs.
Žudynės tapo norma
Išties, vos tik prabangių stadionų projektus pasiekė grynųjų lavina, šalyje visu galingumu ėmė veikti mašina, susidedanti iš pinigų ir valdžios.
"Beprasmiška bandyti tai slėpti: geros ir sąžiningos valdžios nebeliko", – teigė Nelspruto meras Lassy Chiwayo, kuris 2008 m. pabaigoje skubiai pakeitė nušalintą savo pirmtaką po to, kai nepriklausomi tyrėjai nustatė, kad vėjais buvo paleisti milijonai dolerių, skirtų pasirengti čempionatui. Tyrėjų ataskaitoje rekomenduojama pateikti kaltinimus buvusiems miesto vadovams ir trijų kompanijų, kurios buvo atsakingos už stadiono projekto įgyvendinimą, direktoriams.
Per 200 000 gyventojų turintis Nelsprutas visada buvo PAR valdančiosios partijos – Afrikos Nacionalinio Kongreso (ANC) – narių tarpusavio vaidų sprendimo arena. Priešiškos jėgos čia kovoja dėl įtakos, o žmogžudystės, atrodo, tapo plačiai vartojama taktika.
PAR laikraščiuose nuolat pasirodo pranešimų apie nušautus ar nunuodytus žmones. Spaudai netgi pavyko prakalbinti profesionalų žudiką iš Mozambiko, kuris tvirtino buvęs nusamdytas aukščiausio rango politikų ir verslininkų, norėjusių susidoroti su konkurentais.
2009 m. sausį Nelspruto savivaldos tarybos pirmininkas Jimmy'is Mohlala buvo nušautas prie savo namų durų. Prieš mirtį jis rinko įkalčius apie nešvarius stadiono statybos sandorius ir grasino esąs pasirengęs įvardyti kaltuosius.
Tą patį mėnesį žudiko kulka atėmė gyvybę iš savo namuose miegojusio Kultūros, sporto ir rekreacijos departamento direktoriaus Sammy'io Mpatlanyane'o.
"Bijau, kad besaikis godumas apėmė Nacionalinio kongreso gretas", – apie savo paties partiją atsiliepė L.Chiwayo.
Grįžo kolonijinis amžius
Pribloškiamą absurdą, kuriuo paženklintas PAR pasirengimas čempionatui, puikiausiai atskleidžia vien žemės, kurioje įsikūrė naujasis Nelspruto stadionas, pirkimo detalės.
Savivaldybė sugebėjo įtikinti iš protėvių paveldėtą žemę dirbusius savininkus atiduoti sklypus už grašius. Nupirktoje žemėje įsikūrusios dvi mokyklos buvo nugriautos 2007 m. Vėliau sandėrį tyręs teisėjas palygino jį su kolonijinių laikų, kai čiabuviai žemes atvykėliams iš Europos perleisdavo už blizgančio stiklo karolius, neteisybe.
"Kas mums liks po pasaulio čempionato? Mieste nėra komandos, kuri galėtų žaisti tokiame didžiuliame stadione. Arena bus kaip baltas dramblys – nebent politikai panaudos ją sakydami savo kalbas", – piktinosi stadiono statybųos aplinkybes nagrinėjęs prokuroras Richardas Spooras.
"Mums žadėjo geresnį gyvenimą, bet pažiūrėkite, ką mes gavome. Kai įsipilu vandens į stiklinę, matau, kas joje plaukioja", – skundėsi stadiono kaimynystėje gyvenantis S.Magagula.
Tačiau jis vis tiek dievina futbolą – populiariausią sporto šaką tarp PAR juodaodžių. S.Magagula negali sulaukti, kada prasidės pirmenybės. Jis išgalėjo įsigyti tik vieną bilietą, vietiniams kainavusį 18 JAV dolerių (50 litų).
Nelsprute rungtyniaus Italijos ir Naujosios Zelandijos, Hondūro ir Čilės, Australijos ir Serbijos bei Šiaurės Korėjos ir Dramblio Kaulo Kranto rinktinės. S.Magagula pasirinko italus.
"Man nesvarbu, kas laimės šį mačą. Kad ir kas nutiktų, jo aš niekada nepamiršiu", – išdidžiai sakė Nelspruto vargdienis.
Naujausi komentarai