Pereiti į pagrindinį turinį

Pasaulio čempionatas: pirmas lietuvių blynas Maniloje neprisvilo

Lietuvos krepšininkai pergale pradėjo pasaulio čempionatą – Filipinų sostinės Manilos arenoje „Mall of Asia“ nugalėjo Egipto komandą.

Motyvacijos netrūksta

Šiandien įvykusias pirmas D grupės rungtynes lietuviai laimėjo 93:67 (26:12, 20:22, 24:19, 23:14). Svariausiai prie pergalės prisidėjo Margiris Normantas – 18 taškų (3/5 tritaškių), Jonas Valančiūnas – 15 tšk. (10 atkovotų kamuolių), Eimantas Bendžius – 10 tšk.

Sekmadienį vyriausiojo trenerio Kazio Maksvyčio vadovaujama rinktinė išmėgins jėgas su meksikiečiais, kurie 71:91 pralaimėjo Juodkalnijos ekipai.

Rugpjūčio 29-ąją mūsiškiai egzaminuos juodkalniečius.

Į kitą etapą pateks D grupėje 1–2 vietas užėmusios rinktinės. Jų lauks akistatos su dviem stipriausiomis C grupės (JAV, Jordanija, Graikija, Naujoji Zelandija) komandomis.

Pasaulio čempionate bus išdalyti 7 kelialapiai į 2024 metų Paryžiaus vasaros olimpines žaidynes. Po vieną bilietą gaus aukščiausias vietas užėmusios Afrikos, Azijos ir Okeanijos rinktinės, po du – Europos ir Amerikos ekipos.

„Kiekvienas iš mūsų žino, ko čia atvykome, koks yra tikslas. Motyvacijos netrūksta“, – sakė Lietuvos rinktinės kapitonas Jonas Valančiūnas.

Rezervų dar yra

„Mano akimis, šis čempionatas – ypatingas. Pirmiausia dėl to, kad vyksta Azijoje – žemyne, kuriame krepšinis sparčiai populiarėja. Antra: beveik visos rinktinės atvyko su nuostoliais, neturėdamos savo pagrindinių lyderių. Ne išimtis ir Lietuvos rinktinė, – kalbėjo Lietuvos sporto universiteto (LSU) krepšinio studijų ir mokslo centro vadovas Ramūnas Butautas. – Tačiau reikia pripažinti, kad mūsų debiutantai yra ne vaikai, o subrendę žaidėjai. Draugiškos rungtynės parodė, kad mūsiškiai solidžiai atrodo puldami, tačiau norėtųsi agresyvesnės gynybos, tad rezervų tikrai turime.“

Dalydamasis mintimis apie kitus Lietuvos krepšininkų varžovus – meksikiečius ir juodkalniečius, R. Butautas teigė: nederėtų atsipalaiduoti.

„Lotynų Amerikos atstovai čempionatus pradeda labai skambiai – labai emocingi ir pilni motyvacijos, krenta ant kiekvieno kamuolio ir aukojasi. Kai pralaimi vienas ar kitas rungtynes, su jais žaisti lengviau. Juodkalnijos krepšinis mums geriausiai pažįstamas, tad laukiantis mačas – labiausiai taktiškai prognozuojamas“, – svarstė krepšinio specialistas.

LSU krepšinio studijų ir mokslo centro vadovo nuomone, į stipriausiųjų ketvertą pretenduos bent 8 komandos, tarp jų – ir Lietuvos.

„Manau, kad europiečiai – serbai, prancūzai ir ispanai – turėtų groti pirmuoju smuiku. Sunku pasakyti, kaip atrodys graikai ir amerikiečiai, neturintys stipriausių sudėčių, bet jie vis vien bus pretendentai į medalius. Nenurašyčiau ir kinų“, – spėjo R. Butautas.

Jėga – komandinis žaidimas

„Kol esu laisvas ir atviras trenerio darbo pasiūlymams, turėsiu pakankamai laiko pasimėgauti šia krepšinio švente“, – šypsojosi Barselonos olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojas Darius Dimavičius.

Krepšinio treneris „Kauno dienai“ teigė įdėmiai seksiantis varžybų Azijoje kovas bei optimistiškai vertina lietuvių šansus.

– Šį kartą labai sunku prognozuoti. Pirmiausia dėl smarkiai pasikeitusios rinktinės sudėties. Suprantu, kai žaidėjai neatvyksta dėl traumų, bet kai teisinasi, kad nežais, nes gimė vaikas ar panašiai… Aš to nesuvokiu. Mūsų kartos krepšininkai į savo pareigą tėvynei žiūrėjo kitaip, – kalbėjo D. Dimavičius. – Kitas dalykas, kad keitėsi ir mūsų varžovų sudėtys. Tačiau noriu tikėti, kad viskas bus gerai. Trenerių štabas turėjo pakankamai laiko, kad atsirinktų kovos dvyliktuką ir suderintų komandos taktiką.

– Ruošdamiesi čempionatui mūsiškiai iš aštuonerių kontrolinių rungtynių laimėjo penkerias. Dukart nusileista prancūzams ir sykį – suomiams. Ar šie rezultatai jums nekelia nerimo?

– Suomiams ir prancūzams po kartą pralaimėta nedideliais skirtumais. Rungtynės galėjo pakrypti ir kita linkme. Tik sykį pralaimėjome stipriai. Bet kuriuo atveju, manau, kad nereikėtų sureikšminti kontrolinių rungtynių rezultatų. Treneriai eksperimentuoja, ieško optimalios sudėties. Jų prioritetas – pasiekti geriausią sportinę bei varžybinę formą pasaulio čempionate.

– Disko metikas Virgilijus Alekna varžybose Azijoje dažnai pasirodydavo gerokai prasčiau nei kituose žemynuose. Ar krepšininkams nekils problemų dėl aklimatizacijos?

– Neturėtų. Viena vertus, jie neskrido iškart į Filipinus, o sužaidė kontrolines rungtynes Taivane. Be to, manau, kad prie Azijos laiko juostos europiečiams adaptuotis lengviau nei atvykus į Ameriką. Ten laikas „pabėgęs“ į priekį, o JAV diena tarsi susimaišo su naktimi.

– Ar gerai, kad lietuviai pasirodymą turnyre pradėjo su santykinai silpnesniais varžovais, pirmiausia – su egiptiečiais?

– Nereikėtų nuvertinti nė vieno priešininko. Pamenu, su Kauno „Žalgiriu“ buvome nuvykę į JAV ir iškart žaidėme su silpno universiteto komanda. Pralaimėjome gal 20 taškų. Nesupratome, kas vyksta. Tačiau pamažu įsivažiavome, apsipratome ir po poros savaičių tą patį varžovą nušlavėme gal 30 taškų. Grupių turnyras bus trumpas, todėl mūsiškiams reikia maksimaliai žaisti jau nuo pirmų dienų.

– Koks rezultatas Lietuvos rinktinei – realiai pasiekiamas?

– Mane supykdė užsienio specialistų sudarytas reitingas, kuriame Lietuva net nebuvo įtraukta į pirmą aštuonetą. Norėtųsi, kad mūsų krepšininkai supyktų dar labiau ir įrodytų skeptikams, jog šie klysta. Grupėje privalome užimti pirmą vietą ir užtikrintai žengti į antrą etapą. Ten, tikiu, mūsiškiai rimtai pakovos dėl kelialapio į olimpines žaidynes.

– Kas bus stipriai nukraujavusios rinktinės lyderiai?

– Kaip visada, stiprybė turėtų būti kokybiškas komandinis žaidimas. Tačiau ir asmeninis lyderių indėlis bus svarbus. J. Valančiūnas buvo rezultatyviausias viso pasirengimo ciklo metu. Nežinia, kaip varžovai leis jam pasinaudoti jo ginklais – ūgiu ir didele jėga. Labai svarbus bus ir jį keisiančio Donato Motiejūno vaidmuo, ypač puolime. Antroji linija taip pat turės tempti rinktinės vežimą, pirmiausia turiu mintyje Roką Jokubaitį, Igną Brazdeikį, Mindaugą Kuzminską. Galbūt sužibės ir kuris nors atsarginių ar naujokų.

– Įvardykite, jūsų nuomone, ryškiausius čempionato favoritus.

– JAV, Ispanija, Prancūzija, Serbija, Slovėnija, Graikija. Gali iššauti ir Australijos bei Kanados rinktinės, kuriose gausu NBA krepšininkų.

Legionas iš NBA

Tarptautinės krepšinio asociacijų federacijos (FIBA) pateiktais duomenimis, pasaulio čempionate dalyvaujančioms komandoms atstovauja 55 žaidėjai iš Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) klubų.

2019 m. turnyre jų buvo 54, 2014-aisiais – 45.

Šįkart daugiausia NBA krepšininkų (išskyrus JAV rinktinės dvyliktuką) turi Australijos ekipa (9), nežymiai atsilieka Kanada (7).

Vokietijos komandoje – keturi NBA žaidėjai, Prancūzijos ir Serbijos – po tris, po du – Sakartvelo ir Dominikos Respublikos, po vieną – Lietuvos (J. Valančiūnas), Angolos (Bruno Fernando), Kinijos (Kyle'as Andersonas), Suomijos (Lauris Markkanenas), Graikijos (Thanasis Antetokounmpo), Italijos (Simone Fontecchio), Japonijos (Yuta Watanabe), Latvijos (Davis Bertanas), Juodkalnijos (Nikola Vučevičius), Filipinų (Jordanas Clarksonas), Slovėnijos (Luka Dončičius), Pietų Sudano (Carlikas Jonesas) ir Ispanijos (Santiagas Aldama).

Prizas Lietuvai

Maniloje įvyko FIBA XXII kongresas. Nauju šios organizacijos prezidentu išrinktas 67-erių Kataro šeichas Saudas bin Ali Al Thanis. Jis pakeitė ketverių metų kadenciją baigusį 71 metų afrikietį Hamane Niangą (Malis).

FIBA prezidento rinkimai vyksta rotacijos principu tarp žemynų. S. bin Ali Al Thanis iki 2027-ųjų atstovaus Azijai, vėliau (2027–2031 m.) ateis Okeanijos, o 2031–2035 m. – Europos eilė.

Kongrese, be kita ko, už išskirtinius pasiekimus apdovanotos nacionalinės krepšinio federacijos.

Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidentas Vydas Gedvilas atsiėmė mūsų šaliai skirtą prizą už 2021-2023 m. didžiausią trijulių krepšinio (3 prieš 3) pažangą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų