Pereiti į pagrindinį turinį

Kada gerti kavą, kad nepakenktume miegui?

2013-11-22 15:10
Dažnai arbatą geriantys vyrai rizikuoja savo prostatos sveikata
Dažnai arbatą geriantys vyrai rizikuoja savo prostatos sveikata / Shutterstock nuotr.

Išgėrę puodelį kavos šešias valandas prieš miegą net nepastebėdami miegame visa valanda trumpiau.

Kada vėliausiai galime sau leisti išgerti puodelį kavos, nerizikuodami pakenkti miegui? Kiekvienas turi savo nuomonę šiuo klausimu: nuo tų, kurie teigia, kad niekada negeria kavos po pietų, nes juos kankintų nemiga, iki tų, kurie visiškai nejaučia jokio kavos poveikio ir gali lengvai užmigti. „Henry-Ford“ miego sutrikimų tyrimo centro Detroite (JAV) mokslininkai atliko eksperimentą, kad galėtų moksliškai atsakyti į šį klausimą, rašo lefigaro.fr.

12 savanorių, neturinčių jokių miego sutrikimų, keturias dienas iš eilės turėjo nevartoti kavos ir tris kartus per dieną išgerti po tabletę, kurioje yra kofeino. Pirmą tabletę jie turėjo išgerti likus 6 val. iki miego, kitą – likus 4 val., o paskutinę – prieš pat einant miegoti. Kaskart vienoje iš tablečių buvo 400 mg kofeino – toks kiekis prilygsta dviem ar trims kavos puodeliams, o kitos dvi tabletės tebuvo placebas (jos visiškai neturėjo jokio poveikio).

Paskutinę eksperimento dieną visiems dalyviams buvo duodamos vien tik placebo tabletės, kad būtų galima pamatyti rezultatus, kai dalyviai visiškai nevartojo kofeino. Per visą eksperimentą tiriamieji nežinojo, kurios tabletės tuščios, o kurios su kofeinu.

Tyrimo rezultatai, žinoma, patvirtino neigiamą vakare išgertos kavos poveikį miegui. Profesorius Jeanas Costentinas teigia, kad viena 150 mg kofeino dozė, suvartota likus pusvalandžiui iki ėjimo miegoti, labai prailgina laiką, per kurį užmiegama, bei pastebimai sutrumpina giliausią miego stadiją.

Patariama vengti ir kitų kofeino šaltinių

Šis eksperimentas pirmiausia įrodė, kad kofeinas, net suvartotas likus 6 val. iki miego, sumažina įprasto miego laiką, atsižvelgiant į tai, kad eksperimento dalyviai, išgėrę tabletę su kofeinu, miegojo viena valanda trumpiau nei tą dieną, kai visi gėrė tik placebo tabletes.

Pasak gydytojo Anthony Dubroco, kofeino įtaka kiekvienam žmogui gali būti skirtinga, tačiau tiems, kurie turi miego sutrikimų, nerekomenduojama gerti kavos popiet.

Antra šio eksperimento išvada išties stebina – miegantysis visiškai net nepastebi tos valandos, kuria sutrumpėja miego laikas dėl kofeino poveikio.

A. Dubrocas taip pat įspėja vengti kitų kofeino šaltinių, nes žmonės dažnai užmiršta, kad nemažai jo yra arbatoje, gaiviuosiuose gėrimuose, ypač  energetiniuose gėrimuose. Taigi, jeigu kavą pakeisime arbata, nebūtinai išvengsime kofeino.

Miegui vakare neigiamos įtakos gali daryti ne tik suvartotas kofeinas, bet ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, kompiuterio ekrano šviesa, kuri ypatingai kenkia fiziologiniam pasiruošimui miegoti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra