Prekiaujant e. cigaretėmis PSO rekomenduoja drausti patrauklų įpakavimą, riboti nikotiną

  • Teksto dydis:

Lietuvai siekiant pažaboti elektroninių cigarečių prekybą, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja uždrausti patrauklų jų įpakavimą, riboti nikotino kiekį.

PSO taip pat rekomenduoja uždrausti visas kvapiąsias medžiagas, įskaitant mentolį ir sintetinius jo analogus.

Lietuvoje nuo praėjusių metų spalio galioja draudimas prekiauti kaitinamojo tabako gaminiais, jeigu juose yra pridėtinio kvapo ar skonio. Tuo metu įvairių skonių ir kvapų elektroninėmis cigaretėmis prekiauti draudžiama nuo 2022-ųjų, tačiau to nepaisoma.

Anot PSO, elektroninės cigaretės su nikotinu sukelia didelę priklausomybę ir kenkia sveikatai, o jų pasiūla rinkoje sparčiai auga pasauliniu mastu ir pasižymi didele produktų gausa.

„Prieinamumas, skonių įvairovė, agresyvi prekyba, klaidinanti reklama, kad tai mažiau kenksminga alternatyva įprastoms cigaretėms, turi neigiamų pasekmių – įtraukia vis daugiau vaikų ir jaunimo. Daugelyje šalių jaunimas elektronines cigaretes vartoja dažniau nei suaugusieji“, – nurodoma Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) pranešime, kuriame cituojama PSO.

Organizacija siūlo nustatyti maksimalią elektroninės cigaretės baterijos galią, siekiant apriboti galios įtaką nikotino ir toksinių medžiagų tiekimui.

PSO taip pat nurodo uždrausti įrenginio funkcijas, leidžiančias perduoti informaciją trečiosioms šalims ir iš jų, siūlo atsisakyti priedų, turinčių kancerogeninių, mutageninių ir toksiškų reprodukcijai savybių.

PSO įspėjo šalis kontroliuoti draudimą parduoti elektronines cigaretes vaikams ir pridūrė, kad elektroninių cigarečių kontrolės priemonės turi būti orientuotos į pasiūlos ir paklausos mažinimą.

Anot NTAKD, vis daugiau mokinių iki 13 metų Lietuvoje pradeda vartoti elektronines cigaretes.

2022 metais atliktas Lietuvos moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimas parodė, kad tarp 5–9 klasių mokinių elektroninių cigarečių vartojimas per pastarąsias 30 dienų Lietuvoje didėja. 2014 metais jis siekė 11,7 proc., 2018 metais – 17,9 proc., o 2022 metais – 21 procentą.

Seimas pernai gruodį nutarė padidinti baudas už rūkalų pardavimą nepilnamečiams ir jas įvesti elektroninių cigarečių bei jų pildyklių perpardavėjams.

Pagal priimtas pataisas, tabako ar susijusių gaminių, tarp jų ir elektroninių cigarečių, nupirkimas, perdavimas ar kitoks realizavimas, jų pardavimas prekybos ar viešojo maitinimo vietose nepilnamečiams užtrauktų baudą nuo 220 iki 320 eurų. Tai padarius pakartotinai grėstų 320–580 eurų bauda.NAUJAUSI KOMENTARAI

Rūtenis

Rūtenis portretas
vien bobos ruko sako nenori pamirs čiulpimo skoni
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių