- Klaipeda.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Infliacija toliau stebina net ekonomistus. Šį mėnesį ji buvo didesnė, nei patys ekonomistai prognozavo. Labiausiai brango malkos, elektra, pieno gaminiai, pasakojama LNK reportaže.
Maisto produktų kainos, pasak ekspertų, jau nebeturėtų labai augti, bet šildymas brangs gerokai, o degalų kainų prognozuoti nebedrįsta. Vyriausybė kartoja, kad brangstantį šildymą kompensuos ir įvairioms kitų metų kompensacijoms žada skolintis bent pusę milijardo eurų.
Beržinėmis malkomis pakrautas sunkvežimis važiavo pas dar vienus klientus. Žmonės ruošiasi žiemai. Pernai penki kubai beržinių malkų pas jas parduodantį Vietoslavą kainavo ne daugiau kaip 400 eurų, dabar – 600. Ne visi beržo ar uosio malkas šiemet įperka.
Medienos verslo atstovai aiškina, kad dėl pabrangusių malkų kalta ne tik infliacija. Prasidėjus karui Ukrainoje medienos gauti iš Ukrainos, Rusijos ir Baltarusijos tapo neįmanoma. Trūkstant medienos visi suskubo ją pirkti. Kainos išsipūtė iki padebesių.
„Lietuvoje egzistuojanti tvarka ypatinga tuo, kad čia medieną gali pirkti bet kas, skirtingai nuo visų kitų regionų. Dėl to čia ateina užsieniečiai arba tarpininkai spekuliantai, kurie superka medieną, kad paskui eksportuotų iš Lietuvos, jie tas kainas kėlė ir dėl to jos tokios susiformavo“, – kalbėjo Lietuvos medienos pramonės įmonių asociacijos vadovas Raimundas Beinortas.
Lietuvoje egzistuojanti tvarka ypatinga tuo, kad čia medieną gali pirkti bet kas, skirtingai nuo visų kitų regionų.
Tačiau dėl pabrangusios medienos laimi ir valstybė, esą valstybiniai miškai skaičiuoja pelnus, kokių dar niekada nematė.
„Valstybiniai miškai, parduodami valstybiniuose miškuose užaugusią medieną, generuoja pajamas. Dalis pajamų dividendų pavidalu sugrįžta valstybei. O valstybė, savo ruožtu, turi neblogą šaltinį paskui gyventojams kompensuoti kūrenimo išlaidas“, – tęsė R. Beinortas.
Statistikos departamentas skelbia, kad per metus labiausiai pabrango kietasis kuras: mediena, anglis. Toliau rikiuojasi šildymas, elektra, dujos, benzinas ir dyzelinas. Gerų žinių nėra. Nors tikėtasi, kad per metus kainos išaugs 20,9 proc., infliacija išaugo 21,1 proc. Tam įtakos turėjo ir pabrangusios malkos, ir degalai.
„Rugpjūtį tam tikri maisto produktai irgi brango sparčiau, negu darėm prielaidas, pavyzdžiui, pieno produktai“, – sakė ekonomistas Tadas Povilauskas.
Kalbant apie maistą, daugiausiai per metus pabrango pieno produktai ir kiaušiniai. Taip pat aliejus, duona bei grūdų gaminiai, kava, arbata, mėsa, tačiau ekonomistai prognozuoja, kad maisto produktai savo lubas jau beveik pasiekė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Šiais metais maisto kainos nemažės. Kitais metais maisto kainų infliacija turėtų gerokai susitraukti, nes tas brangimas, kurį matėme Lietuvoje bei eksporto rinkose, ima sekti“, – teigė T. Povilauskas.
Bus numatytos lėšos energijos kainų augimo daliniam kompensavimui, jog nebūtų didelio šoko.
Lietuvos banko ekonomistai atkreipia dėmesį, kad nors per paskutinius metus infliacija didėjo sparčiau nei tikėtasi, bet pastaraisiais mėnesiais kainų augimas lėtėja.
„Birželį kainos augo 2 proc., liepą sulėtėjo iki 0,8 proc., o rugpjūtį sulėtėjo iki 0,6 proc.“ – kalbėjo Lietuvos banko ekonomistas Vaidotas Tuzikas.
Augant infliacijai ir lėtėjant ekonomikai, ekspertai sako, kad lėtės ir atlyginimų augimas. Didesnis nedarbas, esą, irgi ne už kalnų.
„Darbo rinkoje neigiami pokyčiai turėtų pasimatyti žiemą“, – sakė T. Povilauskas.
„Lėtėjant ekonomikos augimui nedarbas įprastai didėja, tačiau šiuo metu situacija Lietuvos darbo rinkoje yra pakankamai unikali, vis dar trūksta darbuotojų, tad dar pamatysime, ar tikrai nedarbas didės“, – teigė V. Tuzikas.
Valstybė jau skyrė daugiau kaip 2 mlrd. eurų kovai su infliacija. Daugiausia – elektros kainų kompensacijoms.
Formuojant kitų metų biudžetą svarstoma skolintis dar bent 0,5 mlrd. eurų.
„Bus numatytos lėšos energijos kainų augimo daliniam kompensavimui, jog nebūtų didelio šoko. Jeigu nesiimsime jokių priemonių, kainos augtų keletą kartų, todėl reikalingos tam tikros kompensacinės priemonės“, – kalbėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Kiek eurų valstybė skolinsis kovai su infliacija ir kam konkrečiai skirs tuos pinigus turėtų paaiškėti rugsėjo viduryje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kas sutramdys pašalpomis piktnaudžiaujančius tariamus ligonius?
Ar galima sustabdyti pašalpomis piktnaudžiaujančius tariamus ligonius? Panevėžio rajono seniūnijos skelbia, kad dalis ilgalaikių bedarbių, kurių valstybė kas mėnesį moka socialines pašalpas, už kurią reikalaujama atidirbti – pr...
-
G. Nausėda pasirašė pataisas, leisiančias ginkluotės gamintojams kurtis LEZ
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma leisti gynybos ir saugumo pramonės įmonėms veikti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ). Šios veiklos buvo draud...
-
VERT pirmininkas: mažesnius gamtinių dujų tarifus lėmė situacija rinkoje3
Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) siūlant antrąjį pusmetį gamtinių dujų kainas buitiniams vartotojams su valstybės kompensacija sumažinti 4-5 centais už kubinį metrą, jos pirmininkas Renatas Pocius sako, kad tai lėmė rinkoje suma...
-
Bedarbiams ar mažai uždirbantiems savo verslo kūrimui – 25 mln. eurų paramos1
Darbo neturintis ar mažas pajamas gaunantis gyventojas galės gauti iki 26 tūkst. eurų paramos verslo pradžiai informacinių technologijų, žaliosios ir žiedinės ekonomikos sektoriuose. ...
-
VATESI dar kartą ragina Minską stabdyti Astravo AE veiklą5
Lietuvos Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) dar kartą paragino Minską stabdyti Astravo atominės elektrinės (AE) veiklą, kol bus išspręstos visos branduolinės saugos problemos, pirmadienį pranešė VATESI. ...
-
R. Pocius: trečiojo etapo vartotojai už 100 kWh elektros per mėnesį sutaupys apie 5 eurus
Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) pirmadienį patvirtinus beveik 19 proc. mažesnį visuomeninį elektros tarifą antrajam šių metų pusmečiui, jos pirmininkas Renatas Pocius sako, kad šią kainą mokėsiantys vartotojai ...
-
Valstybės kontrolė: 66 proc. įstaigų nevertina viešųjų pirkimų rizikų
Valstybės kontrolė (VK) nustatė, jog 66 proc. tikrintų įstaigų 2020–2022 metais nevertino su viešaisiais pirkimais susijusių rizikų. Tuo metu trūkumų nenustatyta ketvirtadalio įstaigų viešuosiuose pirkimuose. ...
-
Šokiruoja: verslininkai į Lietuvą vežė ir pardavinėjo pasibaigusio galiojimo maistą42
Policija išaiškino maisto įvežimą ir realizavimą vykdžiusią nusikalstamą grupuotę, ji rinkoje galėjo realizuoti produktų už 1 mln. eurų. Šio tyrimo akiratyje – Lietuvoje veikiantis „Sale“ prekybos centras, kur...
-
Ekonomistai: defliaciją lėmė degalų kainos, vangesnė paklausa
Po ilgos pertraukos Lietuvoje užfiksuotą mėnesio defliaciją lėmė mažėjusios degalų kainos, sako ekonomistai. Kai kurie taip pat teigia, kad tai rodo mažėjančią gyventojų perkamąją galią, kurią veikia recesinės nuotaikos, pabrangusios paskolo...
-
Ant Vyriausybės stalo – siūlymas pratęsti kompensacijas už dujas, nutraukti – už elektrą2
Vyriausybė šį trečiadienį svarstys Energetikos ministerijos siūlymą nuo liepos pratęsti valstybės kompensacijas už gamtines dujas buitiniams vartotojams, tačiau jos bus mažesnės nei šiuo metu, o dujų kaina taip pat mažės keliais ce...