Apie lietuvių taupymo tendencijas LNK žurnalistas pasikalbėjo su Tomu Bataičiu, „Credit24 Lietuva“ vadovu.
– Sakote, kad mažėja lietuvių, kurie gyvena nuo algos iki algos, dalis.
– Tikrai taip. Daugybę metų darome Lietuvos gyventojų apklausas. Šiais metais 72 proc. žmonių pasakė, kad visgi sugeba susitaupyti. Kitaip sakant, gyvenančių nuo algos iki algos skaičius kas metus mažėja.
– Kai kurie kalbinti vilniečiai sako, kad gali atsidėti ir pusę atlyginimo. Ar tai neturėtų stebinti?
– Tikrai ne. Šiaip finansų ekspertai rekomenduoja, kad kiekvieną mėnesį geriausia atsidėti 10–20 proc. atlyginimo. Mūsų apklausos duomenimis, Lietuvos gyventojai teigia, kad beveik trečdalis jų sugeba atsidėti daugiau negu 20 proc. savo atlyginimo kas mėnesį. Tai yra puikus rezultatas. Jis rodo, kad žmonės laikosi finansinio raštingumo ir ekspertų rekomendacijų.
– Kas nutiko Lietuvoje, kad nebereikia gyventi nuo algos iki algos?
– Reikia nepamiršti, kad vis dar yra sunkiai besiverčiančių žmonių – apie penktadalis nesutaupo nieko. Tačiau pagrindiniai faktoriai, sakyčiau, yra ekonominiai. Tikrai matome ekonomikos pakilimą, žmonių uždarbis didėja, infliacija pagaliau buvo suvaldyta ir sureguliuota, dėl to žmonėms lieka truputėlį daugiau pinigų. Žmonių finansinis raštingumas ir sąmoningumas gerėja, jie geriau geba planuoti savo finansus ir dėl to jų situacija yra geresnė. Vienas paskutinių faktorių turbūt – tarpbankinių palūkanų normų, EURIBOR sumažėjimas. Tai, paprastai kalbant, reiškia, kad visi finansiniai įsipareigojimai, įmokos tampa mažesnės, todėl žmonėms lieka daugiau pinigų, vadinasi, jie gali arba taupyti, arba ieškoti kažkokių kitų būdų, kaip tuos pinigus įdarbinti.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
– Kalbinant vilniečius, tik vienas pasakė, kad taupo juodai dienai. Kaip suprantu, dienai X lietuviams dar nepavyksta atsidėti?
– Geriau sakyti ne juoda diena, bet juodas pusmetis. Finansų ekspertai rekomenduoja turėti tokią finansinę pagalvę, kad, netekęs pajamų šaltinio, galėtum išgyventi pusę metų. Šis rodiklis (apklausose) taip pat yra geresnis. Mus maloniai nustebino, kad net 30 proc. žmonių sako, kad galėtų išgyventi pusę metų ir ilgiau, jei staiga netektų darbo. Kita vertus, šiuo metu 15 proc. respondentų teigia, kad negalėtų išgyventi net trijų mėnesių.
Žurnalisto kalbinti vilniečiai pateikė patarimų, kaip sutaupyti:
„Mažiau valgyti reikia ir tada susitaupo, nes tikrai maistui labai daug išeina pinigų“, – juokėsi moteris.
„Daug dirbti“, – papildė ją vyriškis.
„Mažiau pirkinių, mažiau pramogų. Manau, taip gal būtų galima pasispausti“, – kalbėjo jaunas vilnietis tėvelis.
Naujausi komentarai