Seimas patvirtino scenarijų, kaip nuo kitų metų sausio Lietuvai įstojus į eurozoną, litai bus keičiami į eurus.
Už Euro įvedimo Lietuvoje įstatymą, kuris numatys praktinius euro įvedimo klausimus: pinigų keitimą, kainų skelbimą, visuomenės informavimą ir kitus, balsavo 87 Seimo nariai, prieš - 7, o susilaikė 13 parlamentarų.
Pasak liberalsąjūdiečio Petro Auštrevičius, litas atliko istorinę misiją ir Lietuvą atvedė į Europą. Opozicijos lyderis Andrius Kubilius teigė, kad įstatymo priėmimas ir euro įvedimas yra natūralus tolesnių Lietuvos pastangų, kiek galima, giliau ir pilniau integruotis į Europos Sąjungą (ES), etapas.
Tuo tarpu Ekonomikos komiteto narys „darbietis“ Kęstutis Daukšys teigė, kad su šiuo įstatymu „litą išmetame iš apyvartos“.
„Kol nepadidinome pensijų, kol nesusitvarkėme atlyginimų, tol kalbėti apie euro įvedimą per anksti kalbėti“, - tvirtino K.Daukšys.
Pasak jo, iš dalies euro nori tie, kurie bijo priimti patys atsakomybę už savo valstybę ir tikisi tą atsakomybę perkelti kitiems: „Esą, kai bus euras, tada gyvensime geriau dėl to, kad euras yra, o kad valdytume geriau valstybę, tai yra kur kas svarbiau“.
Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Remigijus Ačas priekaištavo, kad euras įvedamas neatsiklausus šalies gyventojų nuomonės, o nuo žmonių yra slepiami tikrieji stojimo į eurozoną kaštai. Jis prognozavo, kad bankai, kurie litus keis į eurus nemokamai, vėliau per kitus mokesčius susigrąžins patirtus nuostolius.
„Tuos praradimus jie kompensuos kitais būdais - per mokesčius. Jau dabar banke nori sumokėti 10 litų, o komisinių reikia mokėti 7 litus,“ - teigė R.Ačas.
Ekonomikos komiteto narė socialdemokratė Birutė Vėsaitė prognozavo, kad Lietuvai įsivedus eurą, atpigs valstybės skolos aptarnavimas - bus galima sutaupyti nuo 300 mln. iki 400 mln. litų per metus, nes bus galima pigiau pasiskolinti.
Litus į eurus Lietuvos bankas keis nemokamai, neribojant sumos ir neribotą laiką. Komerciniuose bankuose nemokamai litus į eurus bus galima pasikeisti pusę metų. Vėliau Lietuvos bankas paskelbs komercinių bankų sąrašą, kuris litų banknotus į eurus keis iki 2015 metų pabaigos, o nuo 2016 metų pradžios bankai litus į eurus galės keisti neribotą laiką savo nustatyta tvarka, kuri būtų paskelbta klientų aptarnavimo vietose.
Apie 500 Lietuvos pašto skyrių pinigus keis irgi nemokamai, bet tik du mėnesius.
Kredito unijos irgi sutinka keisti pinigus savo lėšomis. Jos paslaugas teiks ne tik savo nariams, bet ir kitiems gyventojams. Lietuvos bankas paskelbs kredito unijų, keisiančių litus į eurus, sąrašą.
Pasak Lietuvos banko vadovo Vito Vasiliausko, litus į eurus keis tik dalis kredito unijų, nes ne visos jos atitinka reikalavimus. Anot jo, keitimo vietos bus paskelbtos „gerokai anksčiau prieš pasikeičiant valiutai“, kad žmonės spėtų susipažinti ir sužinoti, kur jie galės pasikeisti pinigus.
Vienu kartu bus galima pasikeisti iki 15 tūkst. litų. Tie gyventojai, kurie norės pasikeisti didesnę sumą, turės apie tai iš anksto informuoti banką, paštą ar kredito įstaigą apie tokius planus.
Beje, Lietuvos paštas ir kredito unijos galės nusistatyti ir kitą, o ne 15 tūkst. litų sumą, kurią norint keistis reikės iš anksto informuoti ir turėti asmens tapatybės dokumentą.
Pusmetį iki euro įvedimo ir pusmetį po euro įvedimo Lietuvoje prekybininkai kainas turės skelbti ir litais, ir eurais. Iki sausio 15 dienos bus galima atsiskaityti ir litais, bet grąža bus atiduodama eurais. Įstatymas draus kredito įstaigoms ir Lietuvos paštui nuo 2015 metų išduoti litų banknotus ir monetas.
Vyriausiosios rinkimų komisijai (VRK) neišdavus piliečių parašų rinkimo lapų iniciatyvinei grupei, siūlančiai skelbti referendumą dėl lito išsaugojimo, toks sprendimas apskųstas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, kurias jau kreipėsi į Konstitucinį Teismą su prašymu išaiškinti, ar VRK pasielgė teisingai.
Europos Komisija šių metų birželį turėtų pranešti, ar Lietuvai bus leista nuo 2015 metų tapti euro zonos nare. Tam, kad galėtų įstoti į euro zoną, valstybė narė turi atitikti vadinamuosius Mastrichto kriterijus dėl viešųjų finansų deficito, infliacijos ir skolos.
Naujausi komentarai