Lietuvos energetikos ministras teigia, kad šilumos tiekimo bendrovę „Vilniaus energija“ valdančio Prancūzijos koncerno „Veolia“ sprendimas kreiptis į tarptautinį arbitražą yra bandymas užmaskuoti realią situaciją, kuri „bado akis visiems šilumos vartotojams“.
„Labai keista, kad „Veolia“ dėl investicijų priekaištus žeria valstybei, o ne savo pasirinktam partneriui Lietuvoje (koncernui „Icor“ - BNS). Galbūt kreipimasis į arbitražą yra bandymas užmaskuoti situaciją, kuri bado akis visiems šilumos vartotojams“, - BNS sakė Rokas Masiulis.
Anot jo, ministerija kol kas negali komentuoti ieškinio detalių, nes nėra mačiusi visų dokumentų.
„Neatmestina, kad prieš pačią „Vilniaus energiją“, kurios akcijas valdo „Veolia“, galėtų būti pateiktas ieškinys, nes sukaupta daug faktų, patvirtinančių netinkamus pačios „Vilniaus energijos“ veiksmus. Todėl panašu, kad „Veolia“ dabar pati iššovė pirmą šūvį ir mėgins įrodinėti, jog valstybė ją skriaudė, o ne atvirkščiai“, - kalbėjo R.Masiulis.
Šilumos tiekimo įmones Lietuvoje valdanti Prancūzijos grupė „Veolia“ antradienį pateikė preliminarios 100 mln. eurų vertės ieškinį prieš Lietuvą - pareiškimas pateiktas tarptautiniam investicinių ginčų arbitražui (ICSID) Vašingtone. „Veolia“ reikalauja atlyginti žalą, patirtą dėl neva nesąžiningo Lietuvos elgesio ir kompanijos investicijų Lietuvoje nusavinimo.
„Aš labai abejoju šiais kaltinimais, jų nesureikšminu ir esu įsitikinęs, kad tiek Vyriausybės sprendimai, tiek teismų sprendimai visi buvo objektyvūs. Mes esame Europos Sąjungos šalis, turime stiprias institucijas ir abejoti šiais sprendimais būtų keista“, - teigė energetikos ministras.
Pasak jo, dėl šilumos ūkių nuomos sutarčių su „Veolia“ valdomomis įmonėmis „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ turėtų spręsti pačios savivaldybės.
„Vyriausybės tikslas yra, kad tos įmonės elgtųsi sąžiningai ir mūsų vartotojai turėtų mažiausią šilumos energijos kainą, o „Vilniaus energijai“ būtent dėl to priekaištų mes visada ir turėjome“, - sakė R.Masiulis.
Lietuvos teismų sprendimai pastaruoju metu yra nepalankūs Vilniaus energijai, įskaitant ir atmestą įmonės ieškinį dėl 19 mln. eurų permokos už „Gazprom“ Lietuvai tiektas brangias dujas. Teismas šiuo metu nagrinėja bylą, kurioje kaltinimai pateikti buvusiam „Vilniaus energijos“ valdybos pirmininkui Jeanui Sacrestui (Žanui Sakrestui) ir kitiems jos vadovams, o Konkurencijos taryba neseniai skyrė jai 19 mln. eurų baudą.
Be to, prokurorai įtaria „Vilniaus energijos“ vadovus leidus su ja susijusiai įmonei „Bionovus“ pelnytis iš biokuro pardavimų
„Vilniaus energija“ iki 2017 metų balandžio Vilniaus savivaldybės valdomai įmonei Vilniaus šilumos tinklai turi grąžinti Vilniaus šilumos ūkį, kurį išsinuomojo 15-kai metų ir į kurį investavo apie 160 milijonų eurų, o visoje Lietuvoje - per 200 mln. eurų. Tačiau šis procesas gali būti sudėtingas dėl grąžinamo turto vertinimo ir lėšų, kurias, „Vilniaus energijos“ manymu, miestas turėtų grąžinti bendrovei.
„Veolia“ valdoma šilumos tiekimo bendrovė „Litesko“ valdo šilumos ūkius 8 miestuose, kai kuriuos jų ji yra išsinuomojusi20-30 metų.
Naujausi komentarai