- Klaipeda.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šiais metais smarkiai pakilus kainoms, Seimas nusprendė kompensuoti dalį išaugusių elektros ir dujų kainų, norėdamas amortizuoti vartotojų patiriamus sunkumus. Kiek konkrečiai – dar nežinia, praneša LNK.
Šiaulietė Violeta kas mėnesį sunaudoja apie 100 kilovatvalandžių elektros ir džiaugiasi, kad dar pernai pasirinko elektros tiekėją.
„Jie įsipareigojo dvejus metus nekeisti kainos, ko kiti tikrai nežadėjo. Kadangi aš suskubau, pasirinkau gan prieinamą kainą. Turiu ne vieną namų ūkį. Vienam namų ūkiui pasirinkimas buvo už 19, kitas – apie 20 centų“, – sako šiaulietė Violeta Venskuvienė.
Dabar pasirenkantys tiekėją mato ir 25, ir didesnį nei 30 euro centų tarifą. Tam, kad žmonėms nuo liepos už elektrą reikėtų mokėti mažiau, Seimas nusprendė dalį išaugusios kainos kompensuoti.
„Gyventojams, jei bus viršijami 23 centai, bus kompensuojami 9 centai. Jeigu bus 35, atmesti 9 centus, ir panašiai“, – sako Seimo narys Kazys Starkevičius.
„9 centai – preliminarus skaičius, jis gali keistis. Tai Vyriausybės prerogatyvos nuspręsta“, – teigia Valstybės energetikos reguliavimo tarybos primininkas Renatas Pocius.
Gyventojų elektrai kompensuoti numatyti 570 mln. eurų. Įmonėms – dar 120 mln. Tiesa, kompensacija nuo birželio laikina.
„Pusmečiui, man rodos. Toliau žiūrėsime pagal situaciją“, – apie galimą kompensacijos terminą sako K.Starkevičius.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Tačiau kai kurie politikai prognozuoja, kad po Naujųjų metų elektra nepigs.
„Jokių realių pokyčių, kad būtų kitokia situacija, – nematau. Iš esmės, pavėluotai reaguojama į susidariusią situaciją, bandoma skolintais pinigais užkamšyti tam tikras problemas“, – kritikos žeria Seimo narys Saulius Skvernelis.
„Akivaizdu, kad kainos vis tiek turės augti ir kitais metais. Kiek jos augs ir kiek valstybė galėtų naštos apsiimti ant savo pečių, šiandien šiek tiek anksti sakyti“, – ateities nebando spėti finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Kai kurie politikai kritikuoja, kad finansavimą gaus visi gyventojai, nepriklausomai nuo pajamų.
Kai kas baseinus elektra šildosi, gerai gyvena, bet gaus kompensaciją.
„Kai kas baseinus elektra šildosi, gerai gyvena, bet gaus kompensaciją“, – piktinasi Gintautas Paluckas.
Opozicija sako, kad pinigus reikėtų skirti ne kompensacijoms, o gyventojams per mokestines lengvatas arba atlyginimus.
„Galėjo būti skiriami neapmokestinamųjų pajamų dydžiui didinti dar 50 eurų, valstybės tarnautojų bazinio atlyginimo pakėlimui trimis eurais ir pensijų indeksavimui iki 7 proc.“, – pastebi Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.
Kad kompensacijas gaus visi, kritikuoja bankas ir Valstybės kontrolė.
„Dėl to, kad Lietuvos bankas ir Valstybė kontrolė nepritaria valstybės siūlymams dėl energetikos kainų augimo stabilizavimo, bet Vyriausybė tiki, kad tai teisingas sprendimas šiomis aplinkybėmis“, – teigia ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Socialdemokratai, anot Rasos Budbergytės, dar ketina teikti įstatymų pataisas, kad elektros liberalizavimas būtų atidėtas dar pusmečiui.
Nepriklausomi tiekėjai atidėjimui priešinasi. Sako, kad pirmą kartą atidėjus teko atleisti 100 darbuotojų.
„Ar įsivaizduojate toliau vykstančią liberalizaciją, jei ji du kartus nukeliama. Tai turbūt proceso pabaiga“, – sako Nepriklausomų energijos tiekėjų asociacijos prezidentas Vilius Juraitis.
Energetikos reguliavimo taryba sako stebėsianti, kaip elektros tiekėjai elgiasi patvirtinus kompensacijas.
„Kol tas objektas yra dominuojantis rinkoje, mes visą laiką turime galimybę atlikti rinkos tyrimą ir pažiūrėti, ar jis nepiktnaudžiauja savo dominuojančia padėtimi“, – pažymi R.Pocius.
Vis dėlto, kiek pelnosi tiekėjai iš elektros tarifo, dabar taryba pasakyti negali.
„Daugiau žmonių nustebs, kad tai, kas įvyko su energetika, – pelningumas bus su minuso ženklu. Pelno greičiausiu atveju nebus“, – pastebi V.Juraitis.
Kompensacijos numatytos ir už dujas. Išankstiniais skaičiavimais, dujomis besišildantiems nuo liepos 1 kub. m dujų nuo 56 centų turėtų brangti iki 1,4. Tačiau, skyrus kompensaciją, 1 kub. m neturėtų kainuoti daugiau nei 77 centus. Nesišildantiems dujomis – nuo 80 centų kaina turėtų kilti iki 3,65 euro, bet pritaikius kompensaciją atsieitų 1,02 euro.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
EK patvirtino 100 mln. eurų paramos schemą energijai imlioms Lietuvos įmonėms1
Nuo energetinės krizės nukentėjusioms Lietuvos įmonėms Europos Komisija (EK) penktadienį patvirtino 100 mln. eurų vertės valstybės pagalbos schemą – verslas bus atleidžiamas nuo palūkanų mokėjimo už atidėtas socialinio draudimo įmokų su...
-
Mokesčių pertvarkoje siūlomas ir didesnis mažųjų bendrijų apmokestinimas4
Finansų ministerijos šią savaitę viešai pristatytoje siūlomoje mokesčių pertvarkoje numatytas ir didesnis apmokestinimas mažosioms bendrijoms (MB). ...
-
Vilniuje buvo sutrikusios „Susisiekimo paslaugų“ programėlės
Penktadienį Vilniuje buvo sutrikusios parkavimo paslaugų ir bilietų įsigijimo programėlės „m.parking“ ir „m.ticket“. Taip pat neveikė miesto savivaldybės įmonės „Susisiekimo paslaugos“ klientų savitarna inte...
-
Centriniai bankai atsidūrė tarp kūjo ir priekalo2
Centriniai bankai buvo įsitikinę, kad, keldami palūkanų normas, nors ir skausmingai daugeliui, sumažins infliaciją iki vadovėlinės 2 proc. ribos ir visi gyvens laimingai. Bankinės sistemos nestabilumo, atrodo, jie nesitikėjo. Lietuvoje, nors finansin...
-
ŽŪR pirmininkas: 8 mln. eurų paramos paskirstymo modelis mus tenkina2
Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) ketinant 8 mln. eurų paramą už laikomas karves paskirstyti tik labiausiai nukentėjusiems pieno gamintojams, Lietuvos žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkas Arūnas Svitojus sako, kad toks paramos paskirstymo modelis ūk...
-
G. Nausėda: EK sprendimas dėl nulinės taršos sukurs naujų galimybių Lietuvos verslui9
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad kovą Europos Komisijos (EK) pristatytas Nulinės taršos pramonės aktas, kuriuo siekiama remti žaliųjų technologijų pramoninę gamybą, suteiks naujų galimybių Lietuvos verslui. ...
-
M. Navickienė palaiko Finansų ministerijos siūlymą dėl individualios veiklos apmokestinimo2
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė teigia palaikanti Finansų ministerijos siūlymą individualią veiklą apmokestinti 20 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu. ...
-
„LTG Cargo“ praėjusią savaitę atmetė 121 prašymą gabenti krovinius3
Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupės krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ praėjusią savaitę atmetė 121 paraišką gabenti krovinius tarp Lietuvos ir užsienio šalių. Dauguma jų susijusios su ...
-
Teisėsauga tiria galimą spaudimą valstybės turto pardavimo aukcione
Prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl valstybei priklausančių Vilniaus rajone esančių gyvenamųjų patalpų pardavimo aukcione dalyviui daromo spaudimo – siūlymo už atlygį nesivaržyti dėl jų, patvirtino Vilniaus apygardos prokuratūra...
-
Tyrimas: kai kurios profesijos žiniasklaidoje gerokai dažniau priskiriamos vienai lyčiai1
Vadovaujančios pareigos Lietuvos žiniasklaidoje dažniau priskiriamos vyrams, o aprašant profesijas vis dar egzistuoja pasiskirstymas tarp vyriškų ir moteriškų, rodo penktadienį paskelbtas Žiniasklaidos analizės bendrovės „Me...