Pereiti į pagrindinį turinį

Vyriausybei siūloma imtis skubių verslo skatinimo priemonių

2009-02-06 18:51
Vyriausybei siūloma imtis skubių verslo skatinimo priemonių
Vyriausybei siūloma imtis skubių verslo skatinimo priemonių / Kęstučio Cemnolonskio nuotr. Nekilnojamojo turto plėtros sektorius sukuria daugiau kaip 20 proc. bendrojo vidaus produkto.

Po penktadienį Vyriausybėje įvykusio susitikimo Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) premjerui Andriui Kubiliui įteikė siūlymus imtis skubių verslo skatinimo priemonių.

„Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija gerai supranta esamą ekonominę situaciją, kurioje atsidūrė valstybė, verslas ir gyventojai. Mes matome bendrą situaciją, nenorime išskirtinių lengvatų, tačiau neabejojame, kad nekilnojamojo turto plėtros sektorius yra gyvybiškai svarbus valstybei, nes sukuria daugiau kaip 20 proc. bendrojo vidaus produkto, čia dirba šimtai tūkstančių žmonių, jis reikalingas žmonėms, nes sukuria būstą, plėtoja paslaugų infrastruktūrą“, – rašoma asociacijos vadovo Roberto Dargio pasirašytame dokumente.

Vyriausybei siūloma neatidėliotinai spręsti klausimus, susijusius su socialinio būsto plėtra, perkant jau pastatytą būstus.

„Nors dirbome sėkmingai, iki šiol Lietuvoje vienam gyventojui mieste tenka tik  23,2 kv. m. naudingojo ploto. 2008 metais šalyje buvo pastatyta 11 tūkst. naujų kokybiškų butų. Šiuo metu Lietuvoje turime apie 3 tūkst. butų laisvo butų fondo (naujuose daugiabučiuose namuose, priduotuose eksploatavimui iki 2008 m. pabaigos). Eilėse socialiniam būstui gauti laukia net 23 tūkst. šeimų. Šiandien valstybė turi unikalų šansą pigiau įsigyti naujo kokybiško būsto socialinėms reikmėms, – teigiama dokumente. – Mes manome, kad skolinami verslo plėtrai pinigai galėtų būti dalinai panaudoti būsto rinkos sąstingiui likviduoti ir sukurtam būstui išgelbėti nuo degradacijos. Tokia padėtis susidarė todėl, kad dėl esamos situacijos bankų sistemoje ir nuolat blogėjančios kreditų teikimo tvarkos vystytojai nebegali užbaigti, o pirkėjai negali įpirkti jokio būsto“.

Taip pat siūlome, kad taikyti gyventojų pajamų mokesčio lengvatą naujai pastatytam bei renovuotam ir energetiškai taupiam būstui, įgyvendinant valstybės siekį efektyviai mažinti išlaidas bei tapti kuo mažiau nuo importuojamų dujų priklausoma šalimi. Ši lengvata būtų viena iš greitojo poveikio rinkoje priemonių, pagyvintų nekilnojamojo turto rinką jau pirmajame pusmetyje, o valstybės biudžetui turėtų įtakos tik 2010 m., šalies ekonomikai jau atsigaunant.

Dar vienas LNTPA siūlymas – aktyvi viešojo ir privataus sektoriaus partnerystė, suteikiant galimybę verslo bendrovėms įgyvendinti projektus, kuriems valstybės ir savivaldybių institucijos neturi visų finansinių išteklių. Atkreiptinas dėmesys į pastatų modernizavimo programos vykdymo svarbą, visuomeninių pastatų atnaujinimą, leidžiant taupyti brangstančius energetinius išteklius. Ypač – viešosios infrastruktūros finansavimą didelės apimties teritorijoms.

Asociacija atkreipia Vyriausybės dėmesį ir į nevienodas skolinimosi litais ir eurais sąlygas. Paskolų palūkanų normų eurais EURIBOR bei litais VILIBOR skirtumas (6 mėn. terminui jis skiriasi beveik 4 kartus) kelia pagrįstą klausimą dėl esamų komercinių bankų susitarimų nustatant paskolų normas litais, o kadangi didelė dalis šalies verslo bendrovių bei gyventojų turi paskolų litais, ši palūkanų našta tampa sunkiai pakeliama.

Vyriausybei taip pat neatsisakyti savo ketinimų išplatinti valstybės vertybinių popierių – taupymo lakštų emisiją, kurią galėtų išpirkti ir šalies gyventojai. „Stebima tendencija, kad šalyje veikiantys komerciniai bankai, vertindami savo paskolų riziką daugiau skolina valstybei bei sutartinai nebeskolina verslo vystymui“, – rašoma pareiškime.

Ministrų kabinetas raginamas nepamiršti fizinių asmenų bankroto įstatymą, kuris „sudarytų galimybę šalies gyventojams saugiau jaustis dar sąlyginai jaunoje mūsų finansų rinkoje“.

Be to, būtina atsižvelgti į esamą padėtį nekilnojamojo turto rinkoje ir užtikrinti, kad žemės ir nekilnojamojo turto apmokestinimas būtų vykdomas atsižvelgiant į dabartinę dinamišką rinką.

„Pažymime, kad įgyvendinus aukščiau pateiktus siūlymus būtų atgaivinta ne tik nekilnojamojo turto rinka, bet ir šalies ekonomika. Esame pasirengę aktyviai prisidėti įgyvendinant šiuos klausimus bei dalyvauti darbo grupėse, jei būtų nuspręsta jas sudaryti šiems klausimams spręsti“, – teigiama LNTPA dokumente.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų