Kai kurie Kauno savivaldybės skyriai muša rekordus. Ne atliktais darbais, o valdininkų auginamų vaikų skaičiumi. Administracijos vadovai džiaugiasi, kad savivaldybė gausina kauniečių gretas.
Darbą keičia motinystė
"Moteriškas skyrius, todėl ir mamų daug", – juokdamasis sakė Teisės departamento direktorius Dainius Ratkelis. Net penkios šiam departamentui priklausančio Teisės skyriaus moterys dabar sprendžia ne teisinius klausimus, o augina vaikus. Nedaug atsilieka ir Personalo skyriaus darbuotojos – keturios darbą iškeitė į vaikų auginimą. Po vieną ar dvi mamas turi ir kiti administracijos skyriai.
Pats departamento direktorius neslepia, kad jo šeimos apsisprendimui susilaukti vaikelio įtakos turėjo valstybės politika šeimos atžvilgiu. D.Ratkelio nuomone, išmokos vaikus gimdančioms ir auginančios šeimoms, galimybė ilgiau likti namie su vaiku, yra svarbus veiksnys. Jis pats pasinaudojo įstatymo suteikta teise išeiti tėvystės atostogų. "Gimus dukrai Margaritai, mėnesį praleidau su ja ir su žmona", – sakė D.Ratkelis, tada dar ėjęs tarybos sekretoriaus pareigas.
"Santuokoje gyvenome trejus metus, tad susilaukti vaiko buvo pribrendęs reikalas", – tikino savivaldybės Plėtros programų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Ernesta Ratkelienė. Devynių mėnesių mergaitę iki metų ji tikrai žada auginti pati. Jeigu liks galioti dabartinė tvarka, suteikianti teisę auginti vaiką iki dvejų metų ir gauti išmokas, E.Ratkelienė į darbą savivaldybėje grįžti neskubės.
Jauna mama džiaugiasi galimybe matyti, kaip auga jos pirmoji dukra, o apie darbą kol kas nenori net pagalvoti. "Pirmi mėnesiai buvo sunkesni, o dabar viskas aišku, paprasta ir labai smagu. Jeigu Seimas sutrumpintų vaiko priežiūros atostogas, abu su vyru spręstume, kaip elgtis toliau", – prasitarė moteris.
Reikia naudotis įstatymais
Vos prieš savaitę pirmosios dukros susilaukusi Teisės skyriaus vedėja Rūta Šimkaitytė-Kudarauskė net nenori lyginti, kas sunkiau, – dirbti ar auginti vaiką. "Susilaukus vaikelio, užplūsta tokie nenusakomi jausmai, kad palyginti su kažkokiais darbais būtų neadekvatu. Aišku, yra tam tikras nuovargis, tenka keltis naktimis, bet be to nė vienas vaikas neužaugo", – įsitikinusi moteris.
Valstybės politika šeimos atžvilgiu neturėjo įtakos Rūtos šeimai. "Tai buvo grynai asmeninis sprendimas – išsvajotas, lauktas ir norėtas vaikelis", – neslėpė džiaugsmo mama.
Buvusi Teisės skyriaus vadovė prisipažįsta, kad dirbdama savivaldybėje neturėjo jokių išskirtinių sąlygų kaip besilaukianti moteris. "Nepasakyčiau, kad buvo kažkokių rizikos veiksnių, bet įtemptas darbas, didelė atsakomybė darė savo. Patarčiau besilaukiančioms moterims pasinaudoti įstatymo suteikta galimybe du mėnesius prieš gimdymą išeiti nėštumo ir gimdymo atostogų", – dalijosi patirtimi R.Šimkaitytė-Kudarauskė.
Moteris džiaugėsi, kad dirbant valstybės tarnyboje nebuvo jokių kliūčių pasinaudoti visomis nėščiajai suteiktomis teisėmis. "Kai kurie darbdaviai spaudžia besilaukiančias moteris dirbti kuo ilgiau. Tai neteisinga", – įsitikinusi Rūta.
Jauna mama dar nėra apsisprendusi, ar augins dukrą iki dvejų metų namuose. "Šį sprendimą nulemtų valstybės politika. Jeigu bus tokios socialinės garantijos, kokios yra dabar, tikrai auginsiu vaikelį iki dvejų metų. Galbūt galima pasitaupyti pinigėlių ir likti namie net iki trejų, nes vaikui mamos niekas nepakeis – nei auklė, nei darželis. Jeigu valstybės politika keisis, bus labai gaila, bet kol kas neaišku, kaip bus", – svarstė R.Šimkaitytė-Kudarauskė.
2V prilygsta komunizmui?
Savivaldybės administracijos direktorius Vygantas Gudėnas pavirtino, kad pastaruoju metu vis daugiau administracijos darbuotojų išeidavo auginti vaikų. Jis neabejoja, kad tam turėjo įtakos šeimoms palanki įstatyminė bazė. Tačiau V.Gudėnas pastebėjo, kad savivaldybės vyrai neskuba naudotis įstatymo suteikta teise išeiti vaiko priežiūros atostogų.
"Jeigu šita politika bus keičiama, aišku, kad tendencijos bus į mažėjimo pusę. Šeima planuoja savo biudžetą. Juk nėra taip paprasta vaiką išauginti", – sakė V.Gudėnas. Jis atkreipė dėmesį, kad valstybės tarnautojų atlyginimai pretenduoja tik į vidutinį sluoksnį, todėl ir išmokos šeimoms, auginančioms vaikus, nėra didelės.
Paklaustas, ar prie demografinės padėties gerinimo prisidėjo konservatorių propaguota 2V idėja – du vaikai kiekvienoje šeimoje – administracijos vadovas neslėpė skeptiško požiūrio.
"Mano nuomone, niekas negali kištis į šeimos gyvenimą ir reguliuoti, kiek vaikų turėti. Čia jau kvepia kažkokia kitokia sistema. Jei pradėsime planuoti šeimas, tai jau bus komunizmas ir socializmas. Tiesiog iškreiptas požiūris į pasaulį", – savo nuomonę dėstė konservatorius.
Anot V.Gudėno, reikia džiaugtis, jeigu žmonės, turintys finansinių galimybių, gimdo vaikus ir apgaubia juos šiluma.
"Gaila, kad pas mus per didelės pašalpos ir išmokos paskatina kito socialinio sluoksnio moteris gimdyti vaikus dėl pinigų", – apgailestavo administracijos direktorius.
Naujausi komentarai