"Valdžia nebeturi sąžinės. Neįgalūs vaikai ir taip jau likimo nuskriausti, o dabar ir lengvatą už transportą atėmė", – piktinosi Garliavoje gyvenanti Antanina Amosova.
Kelionė bus per brangi
Moteris negali suprasti, kodėl nuo vasario 1 d. jos neįgaliam anūkui atimta teisė pigiau važinėti į mokyklą.
Kauno valdžia teisinasi neturinti pinigų neįgalių vaikų kelionei į mokyklą apmokėti. Neaiškus ir specialiosios mokyklos likimas.
A.Amosovos neįgalus septyniolikmetis anūkas Vytenis mokosi Kauno apskrities specialiojoje mokykloje Apuolės gatvėje. Paauglys negali pats nuvažiuoti į pamokas ir grįžti namo, todėl močiutė jį kasdien lydi, tad tenka mokėti už dviejų žmonių kelionę.
"Anksčiau mokykla parūpindavo nuolatinius bilietus. Važiuodavome su 50-ojo maršruto autobusu iki Kauno pilies, o paskui persėsdavome į 11-ojo maršruto autobusą", – apie savo kasdienes keliones pasakojo moteris. Ji džiaugėsi, kad nereikėjo mokėti už važiavimą iš Garliavos į miestą, nes miesto transportui pirkdavo kitus terminuotus bilietus sau ir anūkui.
"Praradus lengvatą 50-ojo maršruto autobuso bilietui, man ir anūkui vien kelionei į mokyklą ir atgal reikia daugiau kaip šimto litų per mėnesį. Tai jau didelė našta", – skundėsi A.Amosova.
Neįgaliu anūku besirūpinanti moteris bandė ieškoti išeities. Mokyklos vadovybė jai paaiškino, kad anksčiau lengvatas kompensuodavusi Kauno savivaldybė šiemet tam pinigų nebeskyrė, todėl mokykla nebegali padėti. Rajono savivaldybė moteriai taip pat paaiškino neturinti lėšų tokiems dalykams. "Čia ne mes vieni tokie. Yra vaikų, kurie važinėja iš Kulautuvos, kitų priemiesčio gyvenviečių", – sakė A.Amosova.
Neranda 4 tūkst. litų
Kauno apskrities viršininko administracijos (KAVA) Švietimo skyriaus vedėja Jolita Jablonskienė patvirtino, kad pagal galiojančius teisės aktus lėšų mokiniams vežti į specialiąją mokyklą skirdavo miesto savivaldybė, nes ugdymo įstaiga yra Kauno teritorijoje. "Mokykla surinkdavo bilietus ir pagal juos gaudavo lėšas", – paaiškino J.Jablonskienė.
Dar pernai savivaldybės valdininkai informavo KAVA Švietimo skyrių, kad 2009 m. antrąjį pusmetį nefinansuos vaikų kelionių išlaidų, nes sunkmečiu trūksta pinigų. J.Jablonskienės teigimu, pateikus šiek tiek mažesnį patikslintą lėšų poreikį, finansavimas vis dėlto buvo skirtas, ir neįgalūs vaikai turėjo teisę pigiau keliauti į mokyklą.
Šiemet neįgalių vaikų, gyvenančių ne toliau kaip 40 km už Kauno, kelionėms į specialiąją mokyklą Apuolės gatvėje finansuoti reikėtų 4 tūkst. litų. Iš tolesnių vietų atvykstantiems vaikams dar prašoma 12 tūkst. litų metams.
"Pernai lapkritį savivaldybei pateikėme lėšų poreikį ir 2010 m., bet kol kas nežinome, kaip bus, nes savivaldybė dabar tik svarsto biudžetą", – pripažino J.Jablonskienė.
Valdininkams galvos neskauda
Pradėjus domėtis, kodėl neįgalūs vaikai nebegali naudotis lengvata važiuodami į mokyklą, savivaldybės valdininkai turėjo vieną atsakymą – nėra pinigų.
"Jei mokykla pateikė paraiškas, finansuoti mokinių keliones į mokyklą numatoma, bet pinigų nėra. Dar už pernykštes paslaugas nesumokėjome, vežėjams likę nemaži įsiskolinimai", – kalbėjo Kauno miesto savivaldybės Švietimo ir kultūros įstaigų ūkio skyriaus Planavimo poskyrio vedėja Danguolė Arlauskienė.
Jos teigimu, savivaldybė kol kas turi lėšų tik švietimo įstaigų darbuotojų atlyginimams. Kada atsiras pinigų kitoms reikmėms, valdininkė negalėjo pasakyti.
"Lėšos tų vaikų transporto lengvatoms įtrauktos į šių metų biudžeto projektą, o biudžetas dar nėra patvirtintas", – teigė D.Arlauskienė ir patarė dėl pinigų kreiptis į Švietimo ir kultūros įstaigų apskaitos skyrių.
Šio skyriaus vedėja Asta Liaudinskienė pripažino, kad savivaldybės biudžeto projekto nemačiusi. Valdininkė negalėjo atsakyti, kodėl vaikai palikti be transporto lengvatų. "Jeigu mokykla jau žino, kad jiems pinigų tam reikalui neskirs, tai ir nebeparūpina bilietų moksleiviams", – samprotavo valdininkė.
Liudas Ankudavičius, Specialiosios mokyklos direktorius:
Mes esame niekam neįdomūs. Savivaldybė pasakė, kad nėra pinigų, ir lengvatų nebeliko. Kurie tėvai gali, vežioja vaikus į mokyklą savo transportu, bet juk ne visi pajėgūs tai daryti. Kas mūsų laukia panaikinus apskritis nuo liepos 1 d.? Teisiškai savivaldybės neprivalo perimti specialiųjų mokyklų.
Švietimo ir mokslo ministerijoje buvo pasakyta – jeigu tos įstaigos netenkina poreikių, uždarykite, respublikiniu lygiu tam niekas neprieštaraus. Atsisakėme neformalaus ugdymo, mažiau lėšų skiriama vaikams maitinti, per dvejus metus atleidome 16 darbuotojų, susimažinome atlyginimus. Kiek bus skirta lėšų kitą pusmetį, nežinome. Vyksta viešas smaugimas, o išlaidos transportui čia jau tarsi malonumas. Na, tiesiog toks menkniekis. Pusė vaikų mūsų mokykloje mokosi iš kitų miestų. Kas norės mokėti už juos, kai mokyklą perims Kauno savivaldybė?
Skaičiai
36 – tiek neįgalių vaikų prašė kompensuoti kelionės į Specialiąją mokyklą išlaidas.
Kauno apskrities specialioji mokykla
Joje mokosi 162 judesio ir padėties sutrikimų bei kompleksinę negalią turintys moksleiviai nuo 6 iki 21 metų. Didelių ir labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams be bendrojo ir specialiojo lavinimo reikalingas medicininis gydymas, priežiūra ir slauga. Nuo liepos 1 d. kai bus panaikinta Kauno apskrities viršininko administracija, ši mokykla taps pavaldi miesto savivaldybei.
Kęstutis Mikėnas, miesto tarybos narys, liberalcentristas:
Jeigu nėra pinigų, mes jų galime sutaupyti. Nemanau, kad merui reikia tiek kelionių. O kur dar pinigai, kuriuos savivaldybė sutaupė atleisdama darbuotojus? O iš kur gauna pinigų priedams prie atlyginimų mokėti? Tegul savivaldybės įmonės remia ne mero reklaminius renginius, o padeda tenkinti būtinus tokių nuskriaustų žmonių poreikius. Gėda, kad tokių sumų neįgaliesiems savivaldybė neranda. Gal 41 tarybos narys galėtų susimesti po 100 litų?
Naujausi komentarai