Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniuje pastatus griauna, bet įspėjamųjų ženklų nestato

2012-08-07 05:00
Vilniuje pastatus griauna, bet įspėjamųjų ženklų nestato
Vilniuje pastatus griauna, bet įspėjamųjų ženklų nestato / Margaritos Vorobjovaitės nuotr.

Jokių įspėjimų, nuardyta tvora ir tik geraširdžiai darbininkai, įspėjantys apie ant galvos krintančias plytas. Šitaip sostinėje atrodo aktyviai ardoma buvusi „Vilniaus duonos“ gamykla.

Parodė, pro kur įeiti

„Ei ei, atsargiai. Tik pro langą nelipkit. Gali plyta nukristi. Eikit aplink pro duris“, – į apleistą buvusį „Vilniaus duonos“ pastatą, esantį Savanorių pr. 6, įėjusius žurnalistus įspėjo vidutinio amžiaus vyras.

Pastatą valdančios įmonės atstovu prisistačiusio vyro žodžius nuolat nutraukdavo skambantis pneumatinio kūjo garsas ir betono nuolaužų lietus. Po kelių akimirkų vietoje, kur turėjo „nukristi plyta“, nuvirto betoninė perdanga ir pažiro keli šimtai plytų. Po šia krūva atsidūręs žmogus geriausiu atveju būtų suluošintas.

Neką geriau atrodo ir kitos pastato vietos – laiptinės be turėklų, antro ir trečio aukštų grindyse žioji skylės, pro kurias lengvai galėtų iškristi vaikas.

„Nieko nieko, nesijaudinkit. Greitai čia viskas bus sugriauta ir jau negalėsit daryti čia savo čik čik“, – dienraščio fotografę ramino apleistame pastate besidarbuojtis pašnekovas.

Saugo spygliuota tvora

Pastatą nuo gatvės pusės juosia metalinė tvora, padabinta viena juostele spygliuotos tvoros. Tačiau einant palei pastatą centro link vienoje vietoje tvora baigiasi ir atsiveria nesaugomas įėjimas į griaunamo statinio teritoriją. Į pastatą lengvai galima patekti ir iš kiemo pusės – ten įėjimas apleistas, nematyti nei tvoros, nei jokių kitų kliūčių.

Apie tai, kad pastatas griaunamas, palei visą tvorą ir pačioje teritorijoje jokių įspėjamųjų ženklų nėra. Taip pat nėra ir draudimo įeiti į teritoriją. Tačiau dienraščio kalbinti darbininkai dėl to bėdos nemato.

„O ko jūs čia vaikštote tada? Nuo gatvės nėra tvoros, o kad iš šono tvora nukelta, tai ką mes padarysime? Čia reiktų apsaugininkus statyti, kad visus sužiūrėtų. Nejaugi mes juos turime samdyti?“ – vieną po kito klausimus bėrė darbininkas.

Leidimus turi

Kiek užtruks pastatą nugriauti ir kokiai įmonei jis atstovauja, pašnekovo iškvosti nepavyko. Tačiau, sprendžiant iš vykdomų darbų masto, kai statybvietėje pluša du griovėjai, ir mažiausiai kelių tūkstančių kvadratinių metrų ploto pastato, statinys turėtų išnykti ne anksčiau nei po dešimtmečio.

„Visas tas pastatas yra mūsų ir visus leidimus mes turime. Griauname kaip mokame ir kaip galime. Mūsų reikalas sutvarkyti visą šią teritoriją“, – kalbėjo darbuotojas.

Vilniaus savivaldybė iš tiesų yra išdavusi leidimus griauti.

Rengs detalųjį planą

Griovimo projektą rengusios įmonės „Baltic Engineering“ projektų vadovas Vismantas Jakutis taip pat patikino, kad griauti gauti visi reikalingi leidimai.

„Mes rengėme griovimo projektą ir jis buvo suderintas tiek su Vilniaus savivaldybe, tiek su paminklosaugininkais. Projektas baigtas rengti, rodos, pavasarį, ir tada įmonė, kuriai priklauso objektas, pradėjo ruoštis griauti pastatą“, – teigė V.Jakutis.

Anot pašnekovo, kas bus statoma griaunamos gamyklos vietoje, kol kas nežinoma, nes, jo žiniomis, dar neparengtas detalusis teritorijos planas.

„Tai jau ne mano sritis, tačiau, kiek esu girdėjęs, detalusis planas dar tik bus rengiamas“, – teigė pašnekovas.

Darbuojasi ir valkatos

Po buvusios kepyklos patalpas vaikščiojantys žurnalistai aptiko ne tik profesionalios griovimo aparatūros, bet ir egzotiškesnių „darbo įrankių“: švirkštų, sulinkusį laužtuvą, surūdijusį plaktuką.

Dienraščio žurnalistų kalbinti aplinkinių įmonių darbuotojai neslėpė žiną, kad į ardomą pastatą užsuka ir metalo ieškantys benamiai.

„Čia ir gyvendavo jie žiemą, ir laužiukus kūreno. O dabar naktį ar savaitgalį daugiausia traukia laidus, o kai reikia, ir sieną paardo. O juk elektra ne visur atjungta ir darbininkai ją savo reikmėms naudoja. Tad ir iki nelaimės nedaug tereikia“, – pasakojo netoli dirbantis vyriškis, prisistatęs Mantu.


Komentaras

Tauras Varenbergas

Vilniaus savivaldybės Aplinkos ir energetikos departamento Būsto renovavimo skyriaus Statinių naudojimo priežiūros poskyrio vedėjas

Vilniaus mieste 2012 m. liepos 31 d. į apskaitą buvo įtraukti 143 neprižiūrimi statiniai. Šiuo metu, remiantis Vilniaus tarybos sprendimu „Dėl statinių tinkamos priežiūros taisyklių tvirtinimo“, nuo 2013 m. 92 statiniams bus taikomas 1 proc. nekilnojamojo turto mokesčio tarifas.

Statybos techninis reglamentas numato, kad statinio savininkas ar naudotojas privalo organizuoti ir (ar) atlikti statinio techninę priežiūrą, taip pat suremontuoti, rekonstruoti arba nugriauti statinius, jeigu tolesnis jų naudojimas kelia pavojų žmonių gyvybei, sveikatai ar aplinkai.

Statinių techninės priežiūros taisyklėse numatytų priemonių netaikymas, kai yra pavojinga statinio deformacija ir griūties grėsmė, užtraukia baudą nuo 1 tūkst. iki 5 tūkst. litų. Statinių techninės priežiūros taisyklių nesilaikymas, išskyrus šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytą pažeidimą, užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 200 iki 1 tūkst. litų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų