Neseniai Vilniuje vykusios Gdansko kultūros dienos – tik vienas iš Vilniui giminingų miestų kultūrinių mainų pavyzdžių. Pasirodo, mūsų sostinė giminiuojasi ne tik su valstybių kaimynių, bet ir su Islandijos, Taivano ar Kinijos miestais.
Metai pasyvūs
Oficialiai tvirtinama, jog miestai partneriai siekia geresnio tarpusavio supratimo, draugystės ir bendradarbiavimo, keičiasi patirtimi ekonomikos, informatikos ir kultūros srityse. Tiesa, kiek tokia draugystė iš tiesų duoda naudos miestams ir kiek lemia išlaidų, informacijos nepateikiama.
Pastarieji aktyvūs metai, kai pasirašytos susigiminiavimo ar bendradarbiavimo sutartys su Guangdžou, Reikjaviku, Sankt Peterburgu, Kišiniovu, buvo 2006-ieji. Šiemet pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Vilniaus ir Palermo (Italija).
„Susiklosčiusi tradicija, kad po Antrojo pasaulinio karo miestai užmezga bendradarbiavimo ryšius ir juos plėtoja. Vilnius yra pasirašęs per 30 sutarčių. Tai priklauso ir nuo geografinio atstumo, ir nuo konkrečių žmonių. Efektyviausias ir naudingiausias bendradarbiavimas būna, kai iniciatyva ateina iš miesto bendruomenės, – tai kultūrinės iniciatyvos ar verslo interesai. Miestų, savivaldybių pagalba nutiesiamas toks tarsi tiltas, ir tuomet bendradarbiavimas turi tikrą pagrindą, yra efektyvus ir matomas“, – pasakojo buvęs Vilniaus miesto savivaldybės Užsienio ryšių skyriaus vedėjas Žilvinas Abaravičius.
Su artimiausiais – lengviausia
Peržvelgiant visus miestus, su kuriais Vilnius turi bendradarbiavimo ar susigiminiavimo sutartis, negalima pasakyti, kad šalyse kaimynėse Vilnius turi daugiausia miestų draugų.
Vilniaus bendradarbiavimo sutartis su Latvijos sostine Ryga pasirašyta 1993-iaisiais, su Estijos sostine Talinu – 2005 m.
Rusijoje 1999 m. pasirašytas bendradarbiavimo susitarimo protokolas tarp Vilniaus miesto savivaldybės ir Maskvos vyriausybės prekybos ir ekonomikos, mokslo ir technikos, humanitarinėje ir kultūros srityse.
Vilnius ir Sankt Peterburgo vyriausybė ryšius užmezgė 2006 m.
Daugiausia miestų draugų Vilnius turi Lenkijoje – keturis. 1991 m. pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Vilniaus ir Lenkijos Lodzės miesto, kuriame gyvena apie 800 tūkst. žmonių. 1991-aisiais pasirašyta Vilniaus bei karališkojo sosto Krokuvos miesto susigiminiavimo deklaracija ir bendradarbiavimo sutartis. 1998 m. gimė Vilniaus bei Varšuvos draugystės ir bendradarbiavimo sutartis. Tais pačiais metais bendradarbiauti Vilnius nutarė ir su Gdansku.
Tiesa, su šalimis kaimynėmis vykdyti įvairius mainus lengviau tiek fiziškai, tiek finansiškai. „Su Ryga, Talinu, Lenkijos, Rytų Europos miestais ypač aktyviai vyksta bendradarbiavimas. Tai lengviau, pigiau ir yra natūralus žmonių poreikis“, – sakė Ž.Abaravičius.
Lietuvos sostinė draugystę mezga ir su trimis Ukrainos miestais: Donecku (nuo 1996 m.), Kijevu (bendradarbiavimo ir draugiškų bei dalykinių santykių plėtojimo sutartis pasirašyta 1992-aisiais) bei Dniepropetrovsku (ekonominio bendradarbiavimo memorandumas parašais patvirtintas 1998 m.).
Su Baltarusijos sostine Minsku nuo 1999 m. Vilnius bendradarbiauja prekybos, ekonomikos ir humanitarinėje srityse.
Vilnius 2006 m. sudarė bendradarbiavimo sutartį ir su Moldovos sostine Kišiniovu. Gruzijoje 2009 m. pasirašyta Vilniaus ir Tbilisio miestų susigiminiavimo sutartis. Beveik prieš 15 metų, 1998-aisiais, Vilnius nusprendė bendradarbiauti ir su dviem Kazachstano didmiesčiais – Almata bei Astana.
Mėgsta egzotiką
Vilnius bendradarbiauja ir su tolimais, net kitoje žemes rutulio pusėje esančiais, miestais.
Jungtinėse Amerikos Valstijose Vilnius turi du draugus: Madisoną ir Čikagą. Su Madisonu bendradarbiavimo sutartis pasirašyta 1990 m., su gausią lietuvių bendruomene turinčia Čikaga Miestų draugystės sutartis įtvirtinta 1993-iaisiais.
Bendradarbiaujama ir su egzotiškais miestais. 1998 m. Vilnius pasirašė susigiminiavimo sutartį su prie Kinijos Respublikos prijungto Taivanio sostine Taipėjumi. 2004 m. pasirašytas Vilniaus ir Guangdžou miestų (Kinija) bendradarbiavimo stiprinimo memorandumas, 2006 m. – Vilniaus miesto savivaldybės ir Guangdžou miesto savivaldybės susigiminiavimo sutartis.
Nors giminystės ryšius kartais tenka stiprinti siunčiant delegacijas į tolimąsias šalis, ataskaitų, kuo ši giminystė iš tiesų padėjo Vilniaus ekonomikai, turizmui, žinomumui, verslui ar kitoms sritims, savivaldybės tinklalapyje rasti sunku.
Nuo Pirėjaus iki Reikjaviko
Vilnius turi draugų ir Europos pietuose. Be Palermo, 1979 m. susigiminiavimo sutartis pasirašyta su Italijos Pavijos miestu, kuriame dabar gyvena kiek daugiau nei 71 tūkst. gyventojų. Graikijoje 1997 m. pasirašyta Miestų susigiminiavimo deklaracija su Pirėjumi.
Draugų mažėja keliaujant į Vidurio ir Vakarų Europą. 1985-aisiais pasirašyta Vilniaus ir Duisburgo (Vokietija) miestų bendradarbiavimo sutartis. Jame gyvena beveik pusė milijono žmonių – panašiai, kaip ir Vilniuje. 1990 m. pasirašyta sutartis dėl bendradarbiavimo ryšių pratęsimo ir su kitu Vokietijos miestu – Erfurtu, turinčiu maždaug pusę tiek gyventojų, kiek Vilnius.
Tarp Vilniaus ir Wolfgango Amadeus Mozarto gimtojo miesto Austrijoje – Zalcburgo – bendradarbiavimo sutartis gimė 1989 m.
Prancūzijoje, Strasbūre, 2003 m. pasirašyta būsimųjų ES šalių narių didžiųjų miestų merų deklaracija.
Bendradarbiavimo sutartis tarp Vilniaus miesto ir Briuselio sostinės regiono Belgijoje pasirašyta 2004 m.
Dar šiauriau Lietuvos sostinės draugų taip pat yra, nors ir nelabai daug. Pirmiausia Vilnius pasirašė susigiminiavimo sutartį su Suomijos miestu Joensū 1970 m. Su šiuo nediduku, 2005 m. duomenimis, vos 58 tūkst. gyventojų turinčiu, miestu susigiminiavimo sutartis atnaujinta 1999 m.
1995 m. pasirašyta Stokholmo grafystės (Švedija) ir Vilniaus miesto bei Vilniaus rajono savivaldybių bendradarbiavimo sutartis. Su Danijos uostamiesčiu Olborgu bendradarbiavimo sutartį Vilnius pasirašė 1997 m. 1998 m. pasirašyta Škotijos sostinės Edinburgo miesto tarybos ir Vilniaus miesto tarybos bendradarbiavimo sutartis. Vilniaus miesto savivaldybės ir Islandijos Respublikos Reikjaviko miesto savivaldybės susigiminiavimo sutartis pasirašyta 2006 m.
Naujausi komentarai