Dėl šmeižto ir putiniškos propagandos Lietuvoje laikinai sustabdyta jau antrojo Rusijos televizijos kanalo transliacija. "Kauno diena" pabandė rasti kabelinės televizijos programų paketą be rusiškų kanalų. Paaiškėjo, kad tai neįmanoma misija.
Diskusija internete
Vilniaus apygardos administracinis teismas penktadienį už propagandinio turinio dokumentinio filmo parodymą trims mėnesiams apribojo Rusijos televizijos kanalo "NTV Mir Lithuania" transliacijas. Tokia sankcija jau buvo skirta Pirmajam Baltijos kanalui dėl melagingos informacijos apie Sausio 13-osios įvykius paskelbimą.
Šiuo įtemptu periodu Rusijos televizijų kompanijos savo kanalais skelbia vadinamąją putinišką propagandą. Vienas interneto komentatorius retoriškai klausė: "Ar bent viena Lietuvoje veikianti kabeline televizija turi programų paketą, kuriame nėra propagandinių Kremliaus kanalų? Primokėčiau dvigubai."
Tokia replika virtualioje erdvėje sulaukė daugybės patarimų: nepatinka – nežiūrėk, demokratinėje valstybėje nevalia ką nors drausti. Tačiau būta ir nemažai palaikančiųjų. Kai kuriems jų kilo natrūralus klausimas, kodėl turi mokėti už rusiškią propagandą. "Gal, atsisakius Rusijos kanalų, sumažintų abonementinį mokestį", – retoriškai klausė vienas internautas.
Pasirinkimo nėra
"Kauno diena" atliko eksperimentą. Prisistatę būsimaisiais abonentais, kreipėmės į kelias telekomunikacijų bendroves ir ieškojome kabelinės televizijos paketo be rusiškų televizijos kompanijų. Paskambinę į "Init" kabelinės televizijos Kauno abonentų skyrių, pirmiausia išgirdome, kad mūsų pokalbis gali būti įrašytas, tačiau nepatikslino, ar yra įrašomas.
Maloniu balsu atsiliepusi moteris iš karto pasiteiravo gyvenamosios vietos adreso. Teko patikinti, gal neskubėtume koncentruotis ties adresu, o pirmiausia šnektelėtume apie jų kompanijos pasiūlymus.
Adresą vis tiek teko pasakyti ir tik po to Abonentų skyriaus darbuotoja leidosi į kalbas.
Visuose jos išvardytuose programų paketuose buvo mažiausiai trys Rusijos televizijų kanalai. "Mes atsižvelgiame į klientų poreikius. Visi nori matyti rusiškas programas", – mandagiai aiškino "Init" telekomunikacijų bendrovės darbuotoja.
Sumokėti, kad nerodytų
Primygtinai prašant atrasti būdą, kaip išvengti nepageidaujamų rusiškų kanalų, Abonentų skyriaus darbuotoja šiek tiek pagalvojusi pasiūlė: "Jūs galite imti skaitmeninį paketą už 17,90 lito, kuriame yra visi lietuviški kanalai, vienas lenkų ir BBC žinios, o tuos rusiškus užkoduoti. Vietoj jų galėtumėte išsirinkti papildomus kitus kanalus."
"Pasirodo galima", – šmėkštelėjo džiugi mintis. Tačiau trumpam. Abonentinis mokestis už įsigytą paketą nuo to, kad nežiūrėsi nepageidaujamų kanalų, kad ir kokie jie būtų, nesumažės. O už papildomai užsisakytus teks mokėti papildomai.
"Lietuvoje nė viena kompanija nerenka paketo po vieną kanalą kiekvienam individualiai", – paaiškino darbuotoja. Tačiau žinodami konkurencinę šių kompanijų kovą, nepuolėme iš karto patikėti ir tęsėme paieškas.
Individualistai nepopuliarūs
Televizijos ir interneto tiekėjas "Cgates" "Kauno dieną" informavo jau konkrečiai: "Pokalbis įrašomas." Ir šis tiekėjas išsyk ėmė reikalauti adreso, užuot paprasčiausiai suteikęs rūpimą informaciją. Galiausiai supratusi skambinančiojo poreikius, moteris maloniai atsakė: "Neturime galimybės kažką individualiai pasiūlyti". Tiesa, ši kompanija pasiūlė mažąjį paketą, kuriame tik vienas rusiškas televizijos kanalas.
Panašiai nuo klausimo, ar gali pasiūlyti kokį nors paketą be rusiškų televizijų, suglumo ir "Gala" televizijos atstovas. "Dauguma mūsų klientų pageidauja rusiškų kanalų. Jei užsisakytumėte išmaniąją televiziją, rusų kalbą būtų galima pakeisti į anglų", – mandagiai paaiškino vyrukas.
Išvada tokia, kad papildomai už papildomą mokestį gali užsisakyti ir daugiau telekompanijų siūlomų kanalų, tačiau sutaupyti kažko atsisakius – niekaip negali, nes jeigu jau sudarytas kanalų paketas būtent toks, jokie jo pokyčiai negalimi. Beje, sudaryti paketą be Rusijos televizijų kanalų dar niekam nebuvo kilusi mintis.
Komentarai
Edmundas Vaitekūnas, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos pirmininkas
Sudėtingiausia yra tai, kad "NTV Mir" ir "Pirmasis Baltijos" kanalai yra registruoti ES šalyse. "NTV Mir" – Anglijoje, "Pirmasis Baltijos" – Latvijoje. Taigi jie veikia kaip ES kanalai. Įstatyme yra numatyta galimybė stabdyti ES kanalą, retransliuojamą Lietuvoje, tačiau yra jau visai kiti reikalavimai nei trečiosioms šalims. Turi būti pažeidimai, kurie kartotųsi, turi būti kompetentinga išvada, kurią reikia derinti su ES. Vargu ar kas nors ES šalyse galėjo žinoti, kokia ten rengiama laida – "Pasmerktieji. Spąstai grupei "Alfa". Tačiau jeigu jau tas kanalas yra registruotas ES, gal kažkas turėjo pasižiūrėti turinį. Mūsų šalies įstatymai draudžia karo propagandą, neapykantos ir diskriminacijos skleidimą. Susidariusios problemos aprašymą verčiame į anglų kalbą, teiksime ES komisijai. Turi būti apibrėžtos galimybės susidarius tokiai situacijai. Buvo kalba apie tam tikrus reikalavimus retransliuotojams, tačiau jie tikina, kad rusiški kanalai yra populiarūs, turi aukštus reitingus.
Dainius Radzevičius, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos narys
Vilniaus administracinis teismas leido apriboti ne visą "NTV Mir" transliaciją, o tik dalį. Būtent tą dalį, kuri yra ne ES ar parengta ne tose šalyse, kurios ratifikavusios Televizijos be sienų konvenciją. Jeigu tos programos būtų parengtos ES šalyse, būtų visai kita procedūra ir net teismas negalėtų pritaikyti tokių apribojimų. Telekomunikacijų bendrovės, teikiančios TV transliacijos paslaugą, nesivargino. Bent jau Vilniuje pastebėjau, kad visai išjungė kanalą ir užrašė, kad taip nusprendė komisija. Transliacijos stabdymas kanalui kerta ekonomiškai. Neabejoju, kad ir "NTV Mir" imsis tokių pat atsargumo priemonių kaip "Pirmasis Baltijos" kanalas. Vis dėlto, būdami žurnalistai, turime vertinti ir žodžio laisvę. Asmeniškai aš esu už tai, kad tik įvertinę pateiktą informaciją ar nuomonę galime svarstyti ir spręsti, kiek ji buvo etiška ir ar ji atitinka karo ir nesantaikos kurstymo apibrėžimą. Mano nuomone, daugelis tuo kanalu transliuojamų programų yra nekokybiškos, neprofesionalios ir neetiškos, tačiau tai dar nėra priežastis jas uždrausti.
Vincentas Vobolevičius, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorius, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos narys
Įrankis, kuris dabar yra mūsų rankose, silpnas. Tokioms didelėms kompanijoms kaip "Gazprom", kurios finansuoja Kremliaus kanalus, trijų mėnesių Rusijoje pagamintos produkcijos eliminavimas yra visiškai neskausminga procedūra. Mūsų uždraudimas daugiau toks principinis demaršas parodyti, kad mes matome, jog mums nepatinka tai, kas daroma, tai, kas rodoma. Tačiau tai yra silpna. Reikėtų galvoti apie daug tvirtesnį atsaką, kad būtų galima blokuoti tam tikras televizijos programas. Draudimas būtų skausmingas dezinformacijos skleidėjams, nes jie netektų kanalo Lietuvoje. Nemanau, kad šiuo sustabdymu žaidimas pasibaigė. Šitas sustabdymas neduoda labai skausmingo poveikio mūsų oponentams. Tai labiau pilietinė pozicija, signalas, bet kad galėtume visai nutildyti, reikėtų daugiau įgaliojimų, kuriuos priimti turi aukštesnės politinės institucijos.
Juozas Jurelionis, Lietuvos kabelinės televizijos asociacijos direktorius
Asociacija pažymi, kad mokamų TV paslaugų teikėjai sutinka su komisijos nustatytomis aplinkybėmis dėl "NTV Mir Lithuania" parodytos laidos, kurioje tyčia buvo paskelbta melaginga informacija. Tačiau asociacija nesutinka su įpareigojimais išjungti atskiras tos televizijos programos dalis. Tokie įpareigojimai, vadovaujantis galiojančiu teisiniu reglamentu, yra neįgyvendinami. Tai prieštarauja Visuomenės informavimo įstatymu apibrėžtoms retransliuotojo teisėms ir pareigoms. Tokios diskusijos, kad reikėtų neparduoti Lietuvoje programų paketų su rusiškais kanalais, nekilo. Sutartys su transliuotojais yra ilgalaikės. Jeigu mes gyventojams, su kuriais esame pasirašę sutartis, staiga nutrauksime rusiškų programų transliavimą, Vartotojų teisių tarnyba labai greitai imsis savo sankcijų. Programų keitimas yra sutarties sąlygų keitimas. Supraskite, rusiškas programas žmonės įpratę žiūrėti nuo senų laikų ir jų panaikinamas būtų labai nepageidautinas.
"NTV Mir Lithuania" jau grasina teismais
Lietuvai apribojus televizijos kanalo "NTV Mir Lithuania" dalies programų transliacijas, jo įgaliota atstovė bendrovė "Baltic Media Union" ketina kreiptis į teismą dėl tų retransliuotojų, kurie visiškai sustabdė programos transliacijas.
"Tie kabelinių tinklų operatoriai, kurie visiškai sustabdė kanalo "NTV Mir Lithuania" retransliaciją, pažeidė Lietuvos radijo ir televizijos komisijos sprendimą, nemažai Lietuvos teisės aktų, taip pat vartotojų teises ir sąžiningos konkurencijos taisykles", – teigiama Latvijoje registruotos "Baltic Media Union" pranešime spaudai.
"Baltic Media Union" teigia šiuo metu ruošianti ieškinius prieš susitarimo sąlygas pažeidusius kabelinių tinklų operatorius.
Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) praėjusią savaitę patenkino Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) prašymą trims mėnesiams apriboti televizijos kanalo "NTV Mir Lithuania" transliacijas. Draudimas galioja ne Europos Sąjungos (ES) erdvėje sukurtai produkcijai.
LRKT patarėja viešųjų ryšių ir užsienio klausimais Birutė Keršienė BNS sakė, kad programą "NTV Mir" retransliavo 40 iš 50 šalies retransliuotojų. Anot jos, komisija šiuo metu neturi duomenų, kiek retransliuotojų vykdo teismo sprendimą.
Šaltinis: BNS
Naujausi komentarai