Į keistas pinkles pakliuvo intelektualai. Kalbų kursus keturiuose didžiuosiuose šalies miestuose surengę verslininkai dingo kaip į vandenį. Atlygis nesumokėtas kalbų dėstytojams, o dalis klientų, sumaniusių išmokti užsienio kalbą, liko be mokymų.
Neatsiskaito už darbą
Klaipėdietė Margarita Karpova vasarą susigundė užsidirbti dėstytojaudama kalbų mokykloje „Gimnazita“. Moteris pasakojo, kad už 20 anglų kalbos paskaitų jai buvo pažadėta sumokėti 600 litų.
„Su darbdaviais pasirašiau autorinę sutartį. Sutarėme, kad pinigus jie sumokės grynaisiais“, – teigė M.Karpova.
Ji tikino, kad savo darbą atliko, tačiau atlyginimas nesumokėtas iki šiol, nors paskutinė atsiskaitymo data buvo rugsėjo 2-oji.
„Manau, kad taip apgauta buvau ne aš viena. Daugiau nei prieš dvi savaites elektroniniu laišku kreipiausi į Valstybinę darbo inspekciją ir į Valstybinę mokesčių inspekciją. Pastaroji man atsakė, kad tokiais reikalais užsiima Darbo inspekcija, o jie man kol kas neatsakė nieko“, – pasakojo M.Karpova.
Padėti negali
Paaiškėjo, kad autorinės sutartys – ne darbo inspektorių kompetencija. Darbo inspekcija šiuo atveju nieko padėti esą negali, nes tai yra civilinė sutartis ir visi nesutarimai turi būti sprendžiami teisme.
„Jeigu tarp dėstytojų ir “Gimnazitos„ būtų sudarytos darbo sutartys, tai mes galėtume problemą išspręsti. Šie žmonės būtų išregistruoti iš “Sodros„ ir galėtų eiti į Darbo biržą“, – komentavo Valstybinės darbo inspekcijos atstovė Gabrielė Banaitytė.
Autorinė sutartis esą lygiai tokia pati, kaip ir pirkimo-pardavimo sutartis. Jei užsakovas apgavo autorius, reikia kreiptis į teismą.
„Autorinė sutartis – rizikinga. Pirkimo-pardavimo atveju daikto ir pinigų apsikeitimas vyksta dažniausiai tuo pačiu metu. Sudarius autorinę sutartį, niekas nenori iš anksto duoti pinigų, kol nemato rezultato“, – tvirtino G.Banaitytė.
Dingo kaip į vandenį
Pasak M.Karpovos, Klaipėdoje, S.Daukanto gatvėje esančiame viename pastatų, kur dar tebešvyti mokymo centro reklama, kursai nuolat vykdavo dešimtyje auditorijų.
Margarita čia dėstytojavo prieš pat mįslingai prapuolant ją pasamdžiusiai įmonei. Žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija, kad „Gimnazitos“ atstovai, neatsiskaitę su dėstytojais, pradingo Šiauliuose, moterį privertė sunerimti.
„Pradėjau skambinėti. Pradžioje į Klaipėdos filialą, kur ir dėsčiau. Ten man pasiūlė kreiptis į Vilniaus filialą, į administraciją. Skambinau, ten atsiliepė tik autoatsakiklis“, – prisiminė M.Karpova.
„Sveiki, jūs paskambinote į mokymo centrą “Gimnazita". Toliau – spengianti tyla. Taip buvo ir vakar, paskambinus visais mokymo centro nurodytais telefonais.
„Rašiau elektroniniu paštu. Esu nustačiusi, kad gaučiau ataskaitas, kai laiškas pasieks adresatą. Mano laiškus jie gaudavo, tačiau aš jokio atsakymo iš “Gimnazitos„ nesulaukiau“, – teigė M.Karpova.
4–5 savaičių kalbų kursai besimokantiesiems kainavo 300 litų, tačiau kai kurie klientai, sumokėję pinigus, paslaugos neva nesulaukė.
„Esu girdėjusi apie panašią praktiką, kai tokios kalbų mokymo mokyklos bankrutuoja, o paskui vėl užgimsta kitu prekės ženklu“, – teigė anglų kalbos dėstytoja.
Ieško antstoliai
Ši situacija kol kas skandalinga atrodo tik pinigų negavusiems dėstytojams ir paskaitų nesulaukusiems klientams.
Oficialiai „Gimnazita“ skolų Mokesčių inspekcijos administruojamų mokesčių valstybei neturi. Kontrolės veiksmai neatliekami, bet tam tikrų neigiamų žinių, tai yra skundų, esą gauta.
Įmonė deklaracijas teikia, bet daugiau nei prieš metus savo prašymu išregistruota iš PVM mokėtojų registro.
Kol kas mokymo centras domina tik antstolius, kurie vykdo išieškojimus dėl 38 tūkst. litų skolų. Tiek „Gimnazita“ skolinga už paslaugas vienai įmonei.
Prasti atsiliepimai
Internetiniame tinklalapyje skundai.lt atsiliepimai apie „Gimnazitos“ veiklą nėra teigiami. Šia bendrove nusivylę ne tik mokytojai, bet ir klientai.
„Jei tik turite tokių galimybių, neikit, mokytojos, ten dirbti. Bando apgauti iš visų pusių.“ (Mokytoja)
„Tas tiesa, mokytojams čia nemoka atlyginimų, todėl labai didele kaita. Priima vis naujus ir naujus žmones, mokytojai išeina nepabaigę kurso, todėl nukenčia kokybė.“ (Ana)
„Man irgi nesumokėjo. Rytoj Kaune vėl rinks naujus mokytojus. Tai, jei turite smegenų, neikite ten, nes jie nemoka atlyginimų. Surenka iš mokinių pinigus, o mokytojams nemoka.“ (Mokytojas)
„Didesnio košmaro negali net būti, kaip ši įmonė. Nei dirbti, nei mokytis joje nepatariu, nes liksite nuskriausti ir nepatenkinti. Daug šaunių mokyklų yra, tad nesusigundykite pigia kaina, po kuria slepiasi didelis NIEKAS.“ (Teisybė)
„Siaubinga įmonė, vakar sužinojome, kad ponas direktorius iš Klaipėdos filialo biuro susirinko visus dokumentus, kompiuterius, mokytojų žurnalus ir išsinešė juos nežinia kur... Dabar nei mokytojai, nei kursų lankytojai, nei administratorė nežino, kaip toliau elgtis. Pinigai už kursus “Gimnazitai„ sumokėti, bet mokytojai jų kaip ir nebegaus, baisu.“ (Mokytoja)
„Katastrofa, o ne kalbų mokykla! Vieną dieną eini tobulinti žinių, o kitą atsitrenki į duris! Nei pinigų, nei kalbos kursų! Žmonės, vienykitės, nes šitaip žaisti tikrai negalima!“ (Mokinys)
Dalia Pocienė Klaipėdos apylinkės prokuratūros vyriausioji prokurorė Civilinio proceso tvarka tokį darbdavį ar verslininką reikia paduoti į teismą. Nukentėjusieji – tiek dėstytojai, tiek ir kalbų kursų klientai – turėtų kooperuotis ir kolektyviniu ieškiniu kreiptis į teismą. Jei teisių gynimas civilinio proceso tvarka bus apsunkintas, strigs, tada reikia kreiptis į prokuratūrą. Pas mus kol kas skundų dėl „Gimnazitos“ nėra. Kiek šioje istorijoje yra baudžiamosios teisės, šiandien sunku pasakyti. Reikėtų tyrimo. Tada, kai žmogus negali objektyviai apsiginti civilinio proceso normomis, kai galima įžvelgti slapstymąsi ar kai tos įmonės atstovo veiksmai byloja, kad jis vengia atsiskaityti su ieškovais, tyrimą perima prokurorai. Anksčiau panašios buvo indėlininkų bylos, kai žmonės sudarinėjo sandorius su fiziniais ar juridiniais asmenimis ir negavo palūkanų. |
---|
Naujausi komentarai