Gimtąja ukrainiečių, o ne okupantų rusų kalba norėtų mokytis ir karo pabėgėlių vaikai iš aplinkinių savivaldybių, bet privačiai mokyklai nerandama patalpų, o mokyklos steigėjai dar nesutvarkė būtinų dokumentų. Kai kurie tėvai jau prašo grąžinti stojamąjį mokestį.
Pajūryje gyvenantys ukrainiečiai plūdo, kad užsiregistruotų į tarptautinę Ukrainos mokyklą.
„Tokia mokykla – labai svarbi, ypač vyresniems mokiniams, nes dėstomų dalykų specifika rusų ir lietuvių kalbomis mūsų vaikams sunkiai suprantama“, – kalbėjo pabėgėlė iš Ukrainos Natalja Hotsiuk.
„Manau, kad ukrainietiškoje mokykloje, kurioje dirbtų ukrainiečiai pedagogai ir geriau suprantų mūsų vaikus, būtų geriau nei rusakalbėse mokyklose. Vaikai nenori į rusų mokyklą“, – sakė kita pabėgėlė iš Ukrainos Tatjana Kurinna.
Mes – ukrainiečiai, mes – stiprūs, iškęsime viską.
Nuo rugsėjo Ukrainoje nebelieka mokymo rusų kalba. Ukrainos mokykloje Klaipėdoje visi dalykai būtų dėstomi ukrainiečių kalba. Kartu žadama mokyti lietuvių kalbos ir Lietuvos istorijos. Net mokytojų kolektyvas – surinktas.
„Reziume perskaičiau, susitikau su kiekvienu mokytoju ir su Ukrainos švietimo ministerija nutarėme priimti visus mokytojus, nors ir nepilnu krūviu. Su ministerija sprendžiame, kaip jiems išlaikyti pedagoginį stažą“, – teigė tarptautinės Ukrainos mokyklos vadovė Olena Vnukovska.
Ukrainos mokykla uostamiestyje žadėjo priimti per 900 vaikų ne tik iš Klaipėdos, bet ir kaimyninių savivaldybių. Tačiau likus dviem dienoms iki rugsėjo, dar nebuvo žinoma, kur mokykla bus.
„Mes – ukrainiečiai, mes – stiprūs, iškęsime viską. Labai tikimės, kad vietos valdžia mums padės, skirs būtinas patalpas“, – tęsė N. Hotsiuk.
Miestas padėti negali. Išeitį pasiūlė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
„Mes pasiūlėme Klaipėdos technologijos mokymo centro patalpas. Žinoma, tas patalpas jie turėtų nuomotis“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Privačios Ukrainos mokyklos steigėjai teigė, kad mokslas būtų nemokamas, nors rinktas stojamasis 50 eurų mokestis, kurį dalis tėvų dabar pareikalavo grąžinti. Kai kurie ukrainiečiai savo vaikus perregistravo į kitas uostamiesčio mokyklas. Rusakalbės mokyklos – perpildytos.
„Mes dabar turime apie 1,3 tūkst. užsiregistravusių vaikų į mūsų bendrojo lavinimo mokyklas“, – kalbėjo Klaipėdos vicemeras Arvydas Cesiulis.
Švietimo ministrė sako, kad pati ukrainiečių mokykla turi dar daug darbų, kurių neatliko iki šiol.
„Yra visas sąrašas dokumentų, kuriuos turi pateikti: ir programą, mokytojus, higienos pasą, adresą. Yra reikalavimai, kuriuos turi atitikti“, – tęsė J. Šiugždinienė.
Tad nerealu, kad ukrainiečių mokykla Klaipėdoje pradės veikti kaip planavo – rugsėjo trečiąją. Atidarymo šventė nusikels. Kai kurie abejoja, ar idėja iš viso bus įgyvendinta.
„Tas procesas negali trukti ilgiau kaip iki rugsėjo pabaigos. Mes uždarome savo registrus“, – kalbėjo J. Šiugždinienė.
Ukrainoje sunaikinta 1,8 tūkst. mokyklų.