Iš Šedbarų kaimo Bendrosios pagalbos centras pagalbos prašymo dėl 37-erių nėščiosios prasidėjusio gimdymo sulaukė 19.40 val. vakare. Tačiau per dvidešimt minučių nesulaukusi pagalbos šeima skambino dar kartą.
„19.59 val. buvo gautas antras skambutis. Skambino vyras, kuris pranešė, kad sąrėmiai jau labai dažni ir netrukus prasidės gimdymas. Pranešėjas buvo sujungtas su greitosios medicinos pagalbos tarnybos dispečerine – jis buvo konsultuojamas, kaip pasiruošti gimdymui namuose. Pokalbis po 15 min. nutrūko, todėl tolesnė įvykių seka neaiški“, – raštu teigė Bendrasis pagalbos centras.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Aštunto vaikelio besilaukianti moteris gimdė namuose. Tokį sprendimą priėmė į namus po maždaug 40 minučių nuo pirmojo skambučio atvykę medikai.
„Suprato, kad kažkas komplikuota, padarė prakirpimą, viską. Kai pradėjo eiti sėdinytė, suprato, kad sėdmeninė pirmeiga ir tas gimdymas užsitęsė“, – teigė Šiaulių greitosios medicinos pagalbos (GMP) atstovas Jonas Stonys.
Gimdyti namuose moteris nesiruošė, tačiau, pirminiais duomenimis, į gydytojus nėščioji anksčiau nesikreipė, tad niekas ir nežinojo, kad naujagimis įsčiose neapsivertė, kaip įprastai įvyksta prieš gimdymą. Dėl to gimdymas buvo komplikuotas. Moteris, panašu, nėštumą nuslėpė ir nuo anytos.
„Turbūt jau laikas buvo, nes susipirkę viską buvo. Aš net nežinojau, kad laukėsi“, – šnekėjo gimdyvės anyta Violeta.
Gimdyvės anyta, paklausta, ar gimdyvė nesipasakojo ir kodėl, atsakė: „Ne, nes būčiau labai barusi“.
„Vis dėlto ir 37 metai, gana tų vaikų“, – teigė Violeta.
„Visi sveiki, laimingi, auga gerai, o čia taip. Visi gimdymai buvo geri, o čia va“, – nurodė gimdyvės prosenelė Janina.
Svarstoma, kad jei moteris būtų profilaktiškai vaikščiojusi pas medikus, apie gresiantį sunkų gimdymą ji būtų įspėta.
Vis dėlto ir 37 metai, gana tų vaikų.
„Reikėjo, kad tas gimdymas vyktų gal gimdymo namuose, gal reikėjo cezario, gal dar ko. Čia tik specialistai gali nuspręsti“, – aiškino Šiaulių GMP atstovas.
Nors namuose ką tik gimusį berniuką iškart gaivino medikai, į Šiaulius gabenamas naujagimis mirė greitosios automobilyje. Ligoninėje pagalba jam nebebuvo teikiama. Gimdyvės būklė – stabili.
„Greitosios medicinos pagalbos automobiliu buvo pristatyta pagimdžiusi moteris. Po maždaug kokių 5–10 minučių pristatytas naujagimis, buvo diagnozuota naujagimio mirtis“, – kalbėjo laikinoji Šiaulių ligoninės moters ir vaiko klinikos vadovė Monika Stasiūnaitė.
Galimai pas gimdyvę skubanti Kelmės rajono greitoji užtruko ilgiau, nes į Šedbarų kaimą vyko tiesiai iš Šiaulių, kur buvo pristatę kitą pacientą.
„Galėjo dispečeris, aišku, perduoti ir greitajai iš Radviliškio“, – pabrėžė J. Stonys.
J. Stonys, paklaustas, gal būtų buvę greičiau, atsakė: „Gal ir būtų buvę greičiau.“
Kaimiškose vietovėse greitoji pagalbą turėtų suteikti per 25 minutes, deja, šiuo atveju medikai atvyko žymiai vėliau. Į situaciją žada gilintis ir naujasis sveikatos apsaugos ministras, bus organizuojamas patikrinimas.
„Bus galima komentuoti, kai bus aiškus visas vaizdas. Tai natūralu, kad kalbėsimės su GMP tarnyba ir žiūrėsime į visą situaciją holistiškai“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas.
Vaiko teisėms su nelaimę išgyvenančia šeima dirbti neteko. Tarnyba buvo gavusi vieną pranešimą, tačiau jis nesusijęs su vaiko priežiūra ar tėvų neatsakingumu.
„Reiškiame nuoširdžią užuojautą šeimai, jos artimiesiems, kadangi kiekvieno kūdikio mirtis yra didžiulė tragedija“, – šnekėjo Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovė Ala Šimkus.
Tiek su ligoninėje dabar gulinčia motina, tiek su namuose likusiais septyniais nepilnamečiais vaikais bei tėvu dirba specialistai ir psichologai.
(be temos)