Seimas svarstys pataisas, kurios leistų tikrinti tarnautojų atsparumą korupcijai. Antradienį po pateikimo pritarta Korupcijos prevencijos įstatymo pataisų projektui. Toliau jį svarstys parlamentiniai komitetai.
Į įstatymą siūloma įrašyti straipsnį dėl tarnautojų elgesio rizikos vertinimo. Toks vertinimas būtų atliekamas, jei dėl darbuotojo būtų gauta skundų, padarė nusižengimų, „yra kitų objektyvių duomenų, leidžiančių pagrįstai manyti, kad valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens elgesys galėtų lemti korupcijos rizikos ir (ar) jos veiksnių atsiradimą“.
Elgesio rizikos vertinimas būtų atliekamas naudojant psichologinius, tyrimo poligrafu, situacijos modeliavimo metodus. Atskirai nustatoma, kad elgesio rizikos vertinimo metodų taikymo metu negali būti atliekami veiksmai, kurie turėtų teisės pažeidimo požymių.
Elgesio rizikos vertinimas, išskyrus psichologinį ir tyrimo poligrafu metodus, būtų atliekamas vertinamam asmeniui apie tai nežinant, tačiau valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens bendru sutikimu, kurį jis turi duoti prieš pradėdamas eiti valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens pareigas.
Pataisomis taip pat numatoma įpareigoti tarnautojus pranešti Specialiųjų tyrimų tarnybai apie jam žinomas korupcines veikas. Pataisomis taip pat apie korupciją pranešusiam darbuotojui garantuojamas konfidencialumas, už vertingą pagalbą atskleidžiant korupcinio pobūdžio nusikalstamus veiklus galėtų būti atlyginama.
Seimas pavasario sesiją patvirtino Nacionalinės kovos su korupcija 2015-2025 metų programą, kuria per dešimtmetį tikimasi triskart sumažinti kyšininkavimą. Programoje įrašytas siekis, kad 2025 metais Lietuvos gyventojų, įmonių vadovų ir valstybės tarnautojų, teigiančių, kad per pastaruosius penkerius metus davė kyšį, būtų ne daugiau kaip 10 procentų. 2014 metais kyšį pripažino davę 45 proc. – gyventojų, 14 proc. – įmonių vadovų, 35 proc. – valstybės tarnautojų.
Naujausi komentarai