Pasaulis ruošiasi žengti į skaitmeninės televizijos (TV) amžių ir visai išjungti analoginę. Lietuva tai padaryti įsipareigojo 2012 m. spalį. Tačiau ar spėsime tam pasiruošti, ar gyventojai staiga neliks prie nieko nerodančių ekranų?
Kitų šalių patirtis rodo, kad sunkumų vargu ar pavyks išvengti. Juolab kad laiko liko ne tiek ir daug, o šalį užklupus finansų krizei visi politiniai sprendimai ir darbai gali sustoti.
Skaitmeninės TV plėtra stringa
Lietuvos valdžia dabar iš tiesų turi svarbesnių reikalų nei skaitmeninė TV. O licenciją diegti ir siųsti skaitmeninės TV signalus laimėjusi bendrovė "Teo LT" kratosi atsakomybės ir nežada prisiimti visos naštos ant savo pečių.
"Išjungti analoginę TV įsipareigojo ne "Teo LT", o Lietuva. Mes negalime prisiimti valstybės vaidmens ir atlikti viso darbo už valdžią", – kalbėjo "Teo LT" generalinis direktorius Arūnas Šikšta.
Viso pasaulio telekomunikacijų bendrovės ir reguliavimo institucijų atstovai svarbiausias problemas, iškylančias pereinant nuo analoginės prie skaitmeninės TV, praėjusią savaitę aptarė Londone. Į specialiai tam surengtą konferenciją dalyviai rinkosi jau penktus metus iš eilės. Skaitmeninę TV diegiančios įmonės ar institucijos ir ryšių reguliuotojai Didžiosios Britanijos sostinėje dalijosi analoginės TV išjungimo strategijų ir jau nuveiktų darbų patirtimi.
Pasirodo, Lietuva ne vienintelė šalis, kurios kortas šioje srityje sumaišė užslinkęs ekonomikos sunkmetis. Japonijoje dėl krizės pastebimai smuko televizorių su integruotais skaitmeninės TV priedėliais ir pačių įrenginių pardavimas. Šalies valdžia net pradėjo nerimauti, kad gali nespėti įvykdyti analoginės TV išjungimo plano, jau patvirtinto įstatymu. Ši Japonijoje turi būti panaikinta iki 2011 m. liepos 24 d.
"Šiek tiek atsiliekame nuo grafiko. Mes padarėme viską, ką buvome įsipareigoję: skaitmeninės televizijos tinklas apima 98 proc. šalies. Liko išspręsti tik kalnuotų vietovių problemą, nes ten signalas dar silpnas", – teigė Japonijos bendrovės "Fuji Television Network" atstovas Tomoyuki Okamura.
Japonijos laukia dar ir kitas iššūkis. Šioje šalyje su skaitmenine TV diegiama ir mobilioji daugiakanalė televizija, kurią galima būtų žiūrėti mobiliojo telefono ekrane.
Amerikietiškas modelis
Kaip sklandžiausio perėjimo prie skaitmeninės TV pavyzdį "Teo LT" pateikia Švediją, ten analoginė televizija buvo išjungta dar 2007 m. Per 95 proc. švedų paklusniai nusipirko skaitmeninės TV priedėlius ir nesipriešindami atsisakė nemokamos televizijos.
Tačiau lietuviams veikiausiai labiau tiktų JAV modelis, kurių valdžia kiekvienam namų ūkiui nusprendė subsidijuoti du priedėlius, kainuojančius apie 40 JAV dolerių (beveik 109 litus).
Jungtinės Valstijos prie skaitmeninės TV neoficialiai perėjo vasario 17 d. Tačiau naujasis šalies prezidentas Barackas Obama perjungimo datą nukėlė į birželio 12 d., nes ne visi gyventojai spėjo pasinaudoti subsidijų kuponais. Iki vasario 17 d. iš 54 mln. prašytų kuponų tik 24 mln. buvo panaudoti. Tiesa, dauguma JAV televizijos stočių išjungti analoginį signalą buvo pasiruošusios anksčiau. Taigi vasario 17 d. vidurdienį (11.59 val.) 421 televizija pradėjo skaitmenines transliacijas. Dabar vienos stotys programas transliuoja tiek analoginiu, tiek skaitmeniniu būdu. Kitos – tik skaitmeniniu.
Išlaidos – milžiniškos
JAV transliuotojai pasiruošti ir technologijoms modernizuoti iš viso išleido 5 mlrd. JAV dolerių (13,6 mlrd. litų) – tai beveik pusė Lietuvos biudžeto. JAV valdžia vien visuomenei informuoti ir priedėliams subsidijuoti skyrė dar 1,5 mlrd. JAV dolerių (apie 4 mlrd. litų).
Visuomenės informavimo kampanijai buvo pasitelktos žiniasklaidos priemonės, susivienijo visi transliuotojai, kurie nemokamai rodė reklamas. "Viena stotis Las Vegase sugalvojo tokią reklamą. Per žinias reporteris prieidavo prie kameros ir ištraukdavo laidą. Tada žiūrovų ekrane pasirodydavo "sniegas", lyg nebūtų programos, o po kelių sekundžių ir užrašas: jei tai matote, dar nepersijungėte į skaitmeninę televiziją. Eikite į artimiausią elektronikos parduotuvę ir nusipirkite įrangos komplektą. Šią reklamą paleidome visoje šalyje, ir ji puikiai suveikė", – pasakojo JAV nacionalinės transliuotojų asociacijos viceprezidentas Jonathanas Collegio.
Be to, maždaug 10 tūkst. miestų bei miestelių merų ir kitų pareigūnų buvo mokomi atsakyti į visus miestelėnų klausimus. Informacinė medžiaga buvo dalijama net bažnyčiose.
Informacija – jėga
Didžiojoje Britanijoje, kaip ir Lietuvoje, informacijos apie analoginės TV išjungimą sklaida prasidėjo nuo piktų antraščių laikraščiuose. Tačiau bombarduojant britus informacija ir lauko reklamomis maždaug per metus organizacijai "Digital UK" pavyko pakeisti gyventojų požiūrį.
Tiesa, britų strategija kitokia nei amerikiečių. Didžiojoje Britanijoje, kaip ir daugelyje kitų Europos valstybių, analoginė TV bus atjungiama regionuose. Pirmuose jų analoginės TV neliks jau šių metų liepą.
Pasak "Digital UK" komunikacijos vadovės Beth Thoren, sunkiausia buvo išaiškinti žmonėms, kodėl jie privalo atsisakyti nemokamos televizijos dėl to, kad valstybė turėtų daugiau laisvų radijo dažnių ir juos pardavusi gautų papildomų pajamų.
Britų informavimo kampanijos išlaidos siekia 800 mln. svarų sterlingų (per 3 mlrd. litų) – maždaug po 7 svarus sterlingus vienam šalies gyventojui, nors priedėliai nėra kompensuojami. Apskaičiavus pagal Lietuvos gyventojų skaičių mūsų šalyje tam reiktų skirti bent 100 mln. litų.
Prie skaitmeninės TV per kelerius artimiausius metus ruošiasi pereiti ir kitos šalys. Tarp jų – daugelis Europos ir dalis Afrikos valstybių.
Lietuviškas modelis
Lietuvoje analoginės transliacijos turėtų nutrūkti 2012 m. spalio 29 d. Tačiau informacinė kampanija kol kas nevyksta, priedėlių subsidijuoti irgi niekas nesirengia, nors jie gerokai brangesni nei JAV ar Didžiojoje Britanijoje. Lietuvoje pigiausi modeliai kainuoja apie 500 litų. JAV – nuo 40 iki 100 dolerių (109–272 litus), Didžiojoje Britanijoje – nuo 15 svarų sterlingų (nuo 58 litų). Tiesa, bendrovė "Teo LT" vartotojams, pasirašiusiems 36 mėnesių sutartį, įrangą pasiruošusi nuomoti už 29 litus per mėnesį. Tiesa, dar reikės sumokėti 400 litų aktyvavimo mokestį.
Taigi atrodo, kad pereiti prie skaitmeninės TV pasirengusi tik pati "Teo LT". Tačiau tiek šios bendrovės, tiek jos konkurento, antrą skaitmeninės TV signalo siuntimo licenciją turinčio valstybės valdomo Lietuvos radijo ir televizijos centro atstovai pripažįsta, kad dar reikia labai daug ką nuveikti, iki bus Lietuvoje išjungta analoginė TV. Dalis gyventojų net nežino, kas yra skaitmeninė televizija, nors iki tol, kol ji bus įvesta, liko tik treji metai.
"Teo LT" duomenimis, vos 19 proc. šalies gyventojų teigia turintys užtektinai informacijos apie perėjimą prie skaitmeninės televizijos. Labiausiai jos trūksta gyvenantiems kaimo vietovėse – vos kas aštuntas apklaustas gyventojas teigia pakankamai žinantis apie permainas.
"Reikia skirti daugiau dėmesio visuomenei informuoti apie perėjimą prie skaitmeninės TV, jos atveriamas naujas galimybes, kad 2012 m. nereikėtų to daryti paskubomis", – pripažino "Teo LT" Paslaugų plėtros ir rinkodaros tarnybos vadovas Nerijus Ivanauskas. Tačiau bendrovė pati investuoti nenori ir laukia, kol prie jų prisidės valstybė.
Anksčiau buvo skelbta, kad mažiau pasiturintiems gyventojams – apie 0,4 mln. namų ūkių – skaitmeninės TV priedėliai galėtų būti kompensuojami iš valstybės kišenės. Konkrečius planus valdininkai ketina paskelbti 2011–2012 m.
Valdemaras Šalauskas, Susisiekimo ministerijos sekretorius
Pas mus dirbama, o ne kalbama, dėl to visuomenė nedaug žino apie skaitmeninės TV diegimo procesą. Pernai Vyriausybė nusprendė, kad 2012 m. analoginė TV bus išjungta, ir taip bus. Nuo grafiko tikrai neatsiliekame. Nuo pernai mes jau gerokai pasistūmėjome. Tiek ministerija, tiek Lietuvos radijo ir televizijos centras dirba pagal Vyriausybės numatytą politinį priemonių planą ir iki dienos, kai bus išjungta analoginė TV, ramiai viską spėsime padaryti. Be to, ir privačios bendrovės taip pat ties tuo intensyviai dirba. Tačiau dabar negaliu pasakyti, ką, kada ir už kiek darysime, kokias įmones samdysime, nes strategijos dar patys neturime. Apie tai, kokie konkursai bus skelbiami, pradėsime galvoti rudeniop. Tada kviesime žiniasklaidą, privačias bendroves ir kalbėsimės. Sunku kalbėti ir apie pinigus. Tiksliai nepamenu, kiek yra numatyta. Kol kas šiam reikalui skirta yra apie 10 mln. litų iš ES struktūrinių fondų. O apie priedėlių subsidijavimą galėsime pradėti galvoti 2011–2012 m. Dabar dar per anksti. Visi juk perka naujus televizorius su integruotais imtuvais. Nežinia net kiek tų priedėlių po kelerių metų reikės.
Skaičiai ir faktai
Iki 2012 m. spalio 29 d. analoginę antžeminę TV Lietuvoje turėtų visiškai pakeisti skaitmeninė. Analoginės antžeminės televizijos išjungimo ir skaitmeninės televizijos skatinimo Lietuvoje programoje numatyta parengti ir teikti Vyriausybei projektą, kuriame bus numatytos lėšos 2010–2012 m. išlaidoms, skirtoms skaitmeninės TV priėmimo įrangai įsigyti ir kompensuoti. Taip pat turėtų būti nustatyti kriterijai, pagal kuriuos asmenims ir namų ūkiams šios išlaidos būtų kompensuojamos.
Nutraukus analoginės televizijos transliacijas ir atsilaisvinus tam naudotiems dažnių ruožams būtų sudarytos didesnės galimybės skaitmeninei antžeminei televizijai – dešimtims papildomų kanalų ir raiškiajai televizijai (HDTV) transliuoti.
Konkrečios informacijos, apie tai kiek Lietuvos žmonių šiandien mato skaitmeninę antžeminę TV (DVB-T), nėra. "Teo LT" skaitmeninės televizijos "Interaktyvioji GALA" paslaugomis naudojasi apie 40 tūkst. gyventojų. Tačiau neaišku, kiek lietuvių DVB-T priedėlius yra įsigiję patys.
Naujausi komentarai